Dit laatste betekende dat hij iedere dag een fikse wandeling moest maken en onderweg voldoende gelegenheid had om alles goed te bekijken en eveneens voor het uithalen van kwajongensstreken. Het betekende ook iets anders. Toen ca. 6 jaar later vader Van Honck opnieuw thuiskwam met de boodschap dat hem elders een betrekking was aangeboden, was het eerste dat Jan zei: "Maar ik ga niet mee, het bevalt mij hier veel te best, ik blijf in Sint Pancras!" Op dat tijdstip werkte Jan al enige jaren bij Piet van Stralen in Heerhugowaard. Van Stralen had een gemengd bedrijf, dat werd uitgeoefend op bouw- en weiland. Dit hield voor Jan in dat hij lange dagen moest maken. 's Morgens om vijf uur begon hij met melken. Wanneer hij daarmee gereed was, moest hij mee naar de akker en daar leerde hij o.a. het eggen en het ploegen, zaken die hem later goed van pas zouden komen. Aan het eind van de middag moesten de koeien opnieuw worden gemolken. Wanneer dit achter de rug was, moest het vee nog worden verzorgd, 's Winters was dit een heel karwei: de stal moest voorzien worden van schoon stro en aan de koeien moest water en voer worden gegeven. Vaak was het dan halfacht, voordat hij naar huis ging en 's zondags werd dit nog wel eens een half uurtje later. In 1940, het eerste jaar dat hij bij Van Stralen werkte, verdiende Jan 2,50 per week. "Het is toen wel gebeurd dat ik geen zool meer onder mijn laars had en ik half hui lend van de kou naast de paarden liep, maar thuis wilde ik dan niet aankloppen om nieuwe laarzen, want daar konden ze het geld veel te goed voor andere zaken gebruiken." Zijn volgende baas was Jaap Blom, die een modelboerderij had in de Achtergeest. Daar bleef Jan slechts één jaar, want toen hoorde hij dat Jan Meereboer een knecht nodig had. Meereboer had een loonwerkersbednjf op Benedenweg 192. Tegen betaling ver richtte hij diensten voor anderen. De diensten bestonden uit ploegen en eggen en het vervoer van producten als kool en andere groenten, aardappelen, maar ook mest, cokes, stenen enz Dit was werk, waarnaar Jan reeds lang had uitgekeken en hij voelde zich bij Meereboer dan ook meteen echt in zijn element. 132

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 134