Onze Amsterdamse tijd werd afgeschaft en de Middel-Europese tijd werd ingevoerd, de tijd, die we nu nog steeds hebben Dat men in een tuindersdorp als St. Pancras steeds de winter- of de oude tijd hield en de mensen in een plaats als Oudorp, dat meer gericht was op Alkmaar, de zomer- of nieuwe tijd gebruikte, was niet langer mogelijk In de winter werd toen ook de zomertijd gehandhaafd met als gevolg dat het in december 's morgens om tien uur licht begon te worden. 19 mei 1940. De Ortskommantur neemt het gezag in Alkmaar over en betrekt Huize Voorhout aan de Kennemerstraatweg Bij de ingang staat aan iedere kant een schildwacht. Een andere belangrijke klant was het telefoonkantoor aan de Heul, op de hoek van de Koorstraat. De telefoon is gedeeltelijk geautomatiseerd. De automatenhal maakte altijd veel indruk op me. Ieder nummer had zijn eigen aansluiting, hetgeen te vergelijken viel met de opstelling van boeken in een bibliotheek Tijdens drukke uren was het een geratel van je welste. Bij een storing ging er een bel nnkelen en een lampje branden. Dan had de storingsmonteur druk werk. Het overige telefoonkantoor verliep via telefonistes en er waren nogal wat van deze dames In 1940 had ik drie dagen vakantie. Op één daarvan ging ik met mijn broer een dag fietsen. Via de pont gingen we naar Haarlem. Bij kruispunten claxonneerden auto mobilisten. Eerst begrepen we niet waarom ze dat deden, later begrepen we dat wij door rood licht reden. We hadden nog nooit van verkeerslichten gehoord. Van Haarlem fietsten we langs Halfweg naar Amsterdam. Bij het Y aangekomen, stopten we. Alles was nieuw voor ons. Al gauw gingen meer mensen bij ons staan. Bij de vuilverbranding rookte het. Een uur later gingen we terug en toen stond er nog een hele groep mensen te kijken en er was echt niets aan de hand. In oktober 1940 ging ik toch maar weer naar de Avondschool. Ondanks de verduis tering en het beperkte licht op de fiets. Met veel verzuimen wegens het slechte weer wist ik met goed gevolg het einde te halen. De bij de scheepswerf "Het Hondsbosch" aanwezige casco's van sleepboten werden afgebouwd voor de bezetter De eerste boot, die vertrok, heette 'Kugelbake'. 125

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 127