Het was een koude winter. Op de Veert werd druk geschaatst. Prachtig om te zien en gunstig voor de tuinders. Die behoefden geen kool om te leggen, ze moesten alleen de kool vorstvrij houden. De laatste elfstedentocht was in 1933 gehouden, m de winter van 1940 kwam er weer eentje. Ook waren die winter de wegen vaak glad en vond er veel school verzuim plaats. Op 9 april 1940 werden Denemarken en Noorwegen aangevallen. De spanning steeg. De Staat van Beleg werd voor geheel Nederland afgekondigd. Ook toen sneuvelden er opnieuw veel ruiten in de diverse scholen. Op 10 mei 1940 viel Duitsland Nederland en België binnen. Bij het krieken van de dag vielen er bommen op het vliegveld bij Bergen. Hiervandaan kon je zien dat de bommen ontploften en dat er brand uitbrak. Personeel dat reeds was aangertomen met het oog op de verwachte voorjaarsdrukte werd weer ontslagen en lopende werken werden stilgelegd. Weer bleef ik als enige knecht over. Ik moest in de werkplaats wat karweitjes verrichten, zoals verfblikken vullen voor de winkelverkoopDie moesten eerst worden afgewogen en goed worden dichtgemaakt. Daarna moesten de blikken m dezelfde kleur als de inhoud worden geschilderd. Als deze verf droog was, werd er een etiket opgeplakt en werden de blikken, gereed voor de verkoop, op de schappen geplaatst. In die dagen deden er geruchten de ronde dat er zo hier en daar Duitse soldaten in burger waren gezien. Ook werd verteld dat er in Alkmaar een man was doodgeschoten, toen hij zijn pijp tevoorschijn haalde en men dacht dat het een pistool was. Op de 12e en of op de 13e mei arriveerden hier evacué's uit Amersfoort en omgeving, het was toen koud en regenachtig weer. Sommigen waren in Koedijk aangekomen en werden met motorschuiten daar vandaan gehaald. Koud en verkleumd kwamen ze hier aan. Op 14 mei werd Rotterdam gebombardeerd, de binnenstad werd erg zwaar getroffen. Inmiddels was de Koninklijke familie naar Engeland vertrokken, dat leek veel op het begin van de capitulatie. Onbegrijpelijk, zo'n snelle overgave, dat had nooit mogen gebeuren! Ik was diep teleurgesteld, de vijand kreeg nu zijn troepen vrij. Dit was het oorlogsprobleem doorschuiven naar de buurlanden. Volgens mij was het een strategische fout. 123

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 125