Van klinkers was bekend dat zij doof werden. Dat iedereen gehoorbeschadiging opliep was wel bekend, maar van oorbeschermers had niemand ooit gehoord. Een andere klus bestond uit het schilderen van 50 tafels voor het leger. Deze stonden m het voormalige Rijksopvoedingsgesticht aan het Zevenhuizen bij het oude postkantoor. Op 28 augustus 1939 werd de mobilisatie afgekondigd. Drie van mijn collega's moesten onder de wapenen komen. Onder hen was de zoon van mijn baas. Oudere mensen kwamen toen met verhalen, dat de tabak in de eerste wereldoorlog zo schaars werd Voor mij was dat een reden om niet te gaan roken en daar heb ik geweldig veel plezier van gehad. Op 1 september, dus drie dagen later, viel Duitsland Polen binnen en iets later viel Rusland van de andere kant Polen binnen. In de Alkmaarse scholen werden soldaten gelegerd. Hiervoor werden o m. gebruikt de Rijks H B S. aan de Paardenmarkt, de Handelsschool, in een gebouw met twee scholen op de hoek van de Doelenstraat, in de Vondelstraat, de Elise van kalkarschool, de MULO aan de Burgemeester Palingstraat, in scholen aan de Koomlaan enz. Er werd een barakkenkamp gebouwd aan de Westerweg, waar nu het Fnts Konijntunneltje is en aan het Dr. Schaepmanplem. In de Korenbeurs werden vracht auto's gestald. Die is na de oorlog afgebrand en is nu parkeerplaats. Op 16 oktober 1939 ging de suiker op de bon. Op 23 oktober kwam in Alkmaar een doorgangshuis voor nieuwe dienstplichtigen van de lichting 1940 bestemd voor het 5e, 16e en 21e depotbataljon. Eerder was er reeds de luchtdoelartillerie gevestigd Bij mijn baas werd een sergeant van de genie ingekwartierd. Via deze mijnheer kregen we veel opdrachten om gebroken ruiten te repareren. Vooral na 9 november, toen alle verloven waren ingetrokken, sneuvelde er menig ruitje. Van oktober '39 tot en met maart 1940 ging ik naar de Avondschool. Wanneer je de dagschool had doorlopen kwam je in de 4e klas van de vijfjarige cursus. De winter was een slappe tijd voor de schilders, de laatste volwassen collega's waren ontslagen. Als enig knechtje bleef ik over 122

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 124