Samen begonnen Jan en Grietje een schilders bedrijf in St. Pancras In het begin hadden ze het heel arm. Maar armoede was hun beiden niet vreemd en Grietje van Graft - Vet ze wisten er mee te leven. Jan maakte lange dagen als schilder. Grietje beheerde thuis een winkeltje waarm ze schildersbehoeften verkocht. Langzaam wisten ze bij de wal op te klauteren en slaagden ze er in om iets aan kapitaalsvorming te doen. Ze kochten hun huurhuis en ze hadden de tijd mee. De jeugd van Grietje Vet, de latere mevrouw Van Graft, was evenmin gemakkelijk. Na de lagere school moest ze meehelpen om het ouderlijk gezin financieel draaiende te houden. Dit betekende huishoudelijk werk voor anderen verrichten Toen ze wat ouder werd, werkte ze vaak in gezinnen, waar de moeder om de een of andere oorzaak tijdelijk moest worden vervan gen. Later vertelde ze, dat ze voor haar uitzet "keihard had moeten werken In 1995 berichtte notaris Boon aan het Kossen-Leyenfonds dat de weduwe van Jan van Graft was overleden en dat zij deze stichting, na aftrek van enkele legaten, had benoemd tot erfgenaam van haar nalatenschap. Op deze manier ging de in 1962 uitgesproken wens van burgemeester Klaas Kroonenburg, dat de daad van Cornelis Kossen anderen zou stimuleren iets soortgelijks te doen, achtereenvolgens in 1975 en 1995 in vervulling. In zekere zin is dit artikel niet af: Er wordt wel over het ontstaan van het (samengestelde) Kossen-Leyenfonds verteld, maar er wordt niet gesproken over hetgeen het fonds in de praktijk doet en betekent. Dit vloeit voort uit de doelstelling van het fonds: iets doen voor de minder draagkrachtigen en deze zaken kunnen beter niet aan de grote klok worden gehangen Enige jaren geleden bezochten we mevrouw Nelie Pool-Madderom en vroegen we haar om inlichtingen 116

De Klin - Sint Pancras | 2001 | | pagina 118