82 De Geneeskundig Inspecteur van Nd. Holland maande de raad eveneens om de vroed vrouw beter en naar behoren te belonen. Maar alles was tegen dove-mans-oren gezegd. Een scheve schaats Een jaar of vier later werd in het dorp verteld dat de vroedvrouw bij Jaap Duif een portemonnaie met inhoud had gejat. Toen dit bij de heren van de raad bekend werd, dachten ze dat dit een geval voor de rechter was. Indien juffrouw Dekker veroordeeld zou worden, en dat zou naar hun me ning stellig gebeuren, werd hun daarmee een handvat geboden om haar als gemeente ambtenares te kunnen ontslaan, want zo iemand kon je toch niet handhaven. Een raadsmeerderheid was van menmg dat ze beslist vervolgd moest worden, de min derheid oordeelde dat dit niet tot de competentie van de raad behoorde. In eerste instantie sprak de Alkmaarse rechter haar vrij. Zelf vertelde juffrouw Dekker dat de gang van zaken als volgt was geweest: "Ik was op visite bij de familie Duif. Wanneer ik ergens op visite ben, houd ik in de regel mijn huissleutel en portemonnaie ui de hand. Op een gegeven moment zag ik de bewuste portemonnaie op tafel liggen en schoot door me heen: Je mag wel beter op je portemonnaie letten, nu heb je dat dmg daar zo maar neergelegd. Dus ik pakte geheel te goeder trouw de portemonnaie en stopte die in mijn tas. Even daarna beweerde mevrouw Duif dat ik haar portemonnaie had gestolen. Ik keek in mijn tas en zag alleen de mijne, dus ontkende ik pertinent dat ik haar eigendom in mijn bezit had. Toen ik weg was, is mevrouw Duif naar de politie gegaan om me aan te klagen. Enkele dagen later schrok ik me wezenloos Onder de bodem van mijn tas voelde ik een portemonnaie, die daarheen moet zijn gegleden. Aanvankelijk durfde ik hier niet voor uit te komen. Later ben ik toch naar de politie gegaan om te vertellen dat ik de porte monnaie van mevrouw Duif had gevonden In feite betekende de vrijspraak van Wiesje Dekker een streep door de plannen van de Pancrasser raad: nu was er geen grond meer om de vroedvrouw te ontslaan

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 86