Dus in een kleine gemeente - en St. Pancras was een kleine gemeente - dacht het be stuur al gauw: Wanneer we hier iemand kunnen krijgen, die zowel voor het één als voor het ander bevoegd is, hebben we de beste oplossing voor onze mensen. Een geneesheer moest toch minsten een beloning van 100,- ontvangen van de over heid om m ruil daarvoor gratis zijn doktershulp aan zieke bedeelden te geven. Daarnaast moest de vroedvrouw voor haar gratis dienstverlening aan de bedeelden nog eens tenminste 65,- worden betaald Dus kostte de geneeskundige zorg de ge meente totaal 165,-. Een toelichting op de begroting van 1851 vermeldde: dat de geneesheer nu 145,- verdient en nu verplicht is hiervoor aan bedeelden en kennelijk behoeftigen ook gratis verloskundige hulp te verlenen. Eerder was er een vroedvrouw in dienst geweest, die voor 65,- aan dezelfde catego rie gratis hulp verleende. Dat er nogal wat vrouwen waren, die liever door een vrouw dan door een man werden bijgestaan, werd als een bijkomstigheid beschouwd In de gemeente Koedijk had men omstreeks 1830 zowel een chirurgijn als een vroed vrouw in dienst. Natuurlijk woonden beide personen aan de Kanaaldijk en m hoeverre (en hoe nauwgezet) ze het Zuideinde bedienden, is moeilijk na te gaan Tot omstreeks 1860 was er in St Pancras steeds een geneeskundige aanwezig, die ook bevoegd was om verloskundige hulp te verlenen. Daarna slaagde de gemeenteraad er niet m om een heelmeester binnen de gemeente te krijgen, aan wie men de armenpraktijk voor genees- en verloskundige hulp kon opdra gen. St. Pancras was een te kleine gemeente, er viel voor de heren medici niet genoeg te verdienen Gedurende een aantal jaren was dokter M N. Melchior uit Koedijk bereid dit te doen Aanstaande kraamheren moesten, als het zover was, met het schuitje naar Koedijk om hem op te halen. Toen deze dokter ouder werd, begon hem dit steeds zwaarder te vallen. Vandaar dat hij in 1888 de gemeenteraad van St Pancras berichtte te willen stoppen als gemeentelijke verloskundige Er bleef de raad weinig anders over dan mej. M. Trompetter, de verloskundige uit Broek, te benoemen in de opengevallen vacature. Het lijkt of de keus geen gelukkige is geweest. 71

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 75