Memento Mori. 60 Natuurlijk vroeg men zich af: Hoe kwamen de Duitsers aan hun inlichtingen Gedeeltelijk doordat ze een gewonde gevangene gewonde op de pijnbank hadden gelegd en deze zo martelden dat hij iets van zijn kennis prijs gaf. Maar daarmee was de hmderlaag met verklaard Er waren twee mogelijkheden: toeval of verraad Aan het laatste werd sterk gedacht en dus rees de vraag: Wie Bij het stellen van zo'n vraag gingen en gaan helaas de fantasieën wel eens verder en wordt gezegd: dat zal hij of zij wel op zijn of haar kerfstok hebben en loopt men het gevaar anderen vals te beschuldigen Het bovengenoemde artikel in "De Opmaat" brengt klaarheid omtrent de toedracht De een of andere, bij het verzet betrokken agrariër, had toen een zoon van een jaar of vijftien. Vader bezat een motorfiets. Af en toe werd deze 'geleend' door iemand van het verzet. Als de jongen vroeg of hij ook eens van de motor gebruik mocht maken, werd dit geweigerd met: "Veel te gevaarlijk want de motor is 'ondergedoken' - stel je voor dat de bezetters het zien" - "en je bent nog te jong, maar na de oorlog krijg jij die motor en dan en mag je er op rijden zoveel je wilt". Of hij bang was dat de motor verloren zou gaan bij het verzet - jaloers - of iets an ders, de knaap kon niet uitstaan dat 'zijn' bezit door de illegaliteit werd gebruikt. Toen hij iets opving van de op handen zijnde wapendropping vertelde hij aan een jongen, wiens vader lid was van de landwacht, dat een verzetsgroep op de bewuste datum een vracht wapens uit Engeland verwachtte. Vlak voor zijn overlijden heeft de inmiddels ruim zestig jaar oud zijnde man zijn bezwaard geweten verlicht door zijn verhaal aan de openbaarheid prijs te geven In de vorige KLIN hadden we graag iets meer verteld over het ontstaan van de be grafenisvereniging "Memento Mori". Helaas hadden we daarvoor toen met voldoen de gegevens. Heel toevallig ontdekten we onlangs in de Alkmaarsche Courant van 4 juni 1923 een uitvoerig verslag dat over de begintijd meer zegt. Het luidt: ""Vergadering van de Begrafenisvereeniging op vrijdag 1 juni in het gymnastieklo kaal onder voorzitterschap van den heer A. Schuur. Aanwezig waren 70 hoofden van gezinnen.

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 64