59 Pancrassers in de Schermer Charles Destrée maakte ons attent op een artikeltje in "De Opmaat" dat antwoord geeft op de vraag of het zuiver toeval was of dat de Duitse bezetters op de een of andere manier lucht hadden gekregen van een illegaal wapentransport, dat is uitgelo pen op de Slag bij Rustenburg. Voor een goed begrip eerst m het kort de geschiedenis. In de Schermer was een verzetsgroep actief. Eén van hun bezigheden was het opvan gen van door Engelse vliegers afgegooide wapens (wapendroppings) en dit voor het verzet bestemde materiaal te vervoeren naar opslagplaatsen. Via geheime zender en opgevangen radioberichten was met Engeland afgesproken dat in de nacht van 10 op 11 oktober 1944 in de Wogmeer de eerstvolgende drop ping plaats zou vinden. Op de bewuste avond, m het aardedonker, gingen enkele verzetsmensen per vracht auto van hun basis in de Schermer richting van de Wogmeer. Bij een strategisch punt in de buurt van Rustenburg werden ze opgevangen door daar in hinderlaag liggende Landwachters en Duitse militairen. Er ontwikkelde zich een vuurgevecht tussen de bewapende verzetsmensen en hun vijanden. In eerste instantie wisten bijna alle ondergrondse werkers te ontkomen. Toch hadden de bezetters enkele touwtjes in handen gekregen. Ze kwamen o.a te weten waar de verzetsmensen een belangrijk onderkomen hadden. Uiteindelijk kwamen tengevolge van de slag bij Rustenburg 13 leden van het verzet om het leven tijdens schietpartijen of later voor een vuurpeleton Drie van hen hadden banden met St. Pancras. Dit waren allereerst de hier geboren en getogen Piet en Jacob Wagenaar. (De laatste was een broer van de enkele jaren geleden gestorven Alie Wagenaar, die gehuwd was met de eveneens reeds overleden Klaas KloosterboerDe Wagenaars hadden hun ouderlijk huis aan de Benedenweg in het huis waarin nu Bart van Dijkhuizen woont Jacob, wel lange Jacob genoemd, was getrouwd en woonde in Heiloo Piet Wagenaar was een zoon van Corn Wagenaar één been) en dus een broer van Jan Wagenaar-Zeeman en Jaap Wagenaar-Pillekes.(resp. vader en oom van Jaap Wagenaar- Pauw) De derde was Jan Walter uit Heiloo, die getrouwd was met Lies Gootjes uit St Pan cras. (Toevallig hoorde ik zeer onlangs van mevr. N. Groen-de Graaf dat haar man Piet, na de bovenstaande gebeurtenis, enkele ontkomen verzetslieden uit de Schermer hier aan een tijdelijke schuilplaats heeft geholpen).

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 63