Op 26 november schreef de krant dat de Spaanse griep te St .Pancras m hevige mate heerste. De bijzondere school bleef voor de tweede week gesloten en op de openbare school bleef 25 van de leerlingen ziek thuis, Op 11 november werd het broodrantsoen, dat tengevolge van het heersen van de Spaanse griep reeds eerder was verhoogd tot 280 gram per dag, opnieuw verhoogd tot 311 gram hetgeen mogelijk was door de gunstige vooruitzichten op aanvoer van Amerikaans graan over zee, Een aantal schepen was reeds naar ons land onderweg, Vooral personen met wemig weerstandsvermogen werden slachtoffer van de Spaanse griep Eén van hen was de 34-jarige Gerrit Leyen die getrouwd was met Geertruida Huiberts. Zij is later hertrouwd met Aart Schuur en deze vertelde later aan de naar haar eerste man genoemde kleinzoon dat opa Gerrit gedurende lange tijd erg veel zwaar werk had moeten verzetten en hierdoor geen voldoende weerstand had om zich te kunnen verzetten tegen de hoge koortsen, waarmee deze griep vergezeld ging. Enkele anderen, die aan deze griep bezweken, waren de eerste vrouw van Cor Ivangh, de eerste vrouw van Klaas Glas (Aagtje Wagenaar 23 jaar) en eveneens de eerste vrouw van Manus Olie (Antje Dekker -25 jaar) en Hillegonda Kok, die ge trouwd was met Piet Kok. In het jaar 1918 was het gemiddelde sterftecijfer in Nederland ca. een derde deel hoger dan normaal. In Koedijk overleden in de jaren 1912 - 1917 gemiddeld 24 personen per jaar het geen een maandgemiddelde van 2 betekende. In november 1918 stierven er 13 en in december 5 personen. Het totaal aantal overledenen bedroeg dat jaar in Koedijk 46. In St. Pancras stierven in 1918 12 personen, ongeveer het gemiddelde van de voor gaande jaren. Maar in de eerste drie maanden van 1919 stierven er opnieuw 12 men sen en liep het jaartotaal op tot 23. Het lijkt er op of men na de griepepidemie ernstig was verzwakt en dat daardoor de sterfte toenam. Natuurlijk bemoeide de commercie zich ook met deze heersende ziekte. Nierop en Slothouwer maakten reclame voor het door hen op de markt gebrachte medicijn, hetgeen volgens hen een succesmiddel was, namelijk 54

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 58