In dezelfde tijd werd ook uit St.Pancras gemeld: Aan de grenzen openbaarde de ziekte zich het eerst. In juli 1918 kwamen berichten uit Zeeuws - Vlaanderen. In een militair kamp aan de grens heerste de ziekte en werden de verloven mgetrokken. Veel Nederlandse gastarbeiders trokken dagelijks over de grens, ze verdienden hun brood in één van de Duitse fabrieken en importeerden op die manier de griep op Nederlandse bodem. Enkele krantenberichten: 11 juli In het Engelse interneringskamp te Groningen is de Spaanse griep uitge broken Gevluchte Engelse soldaten, Engelse schipbreukelingen of op een andere manier ons land binnengekomen Engelsen werden, wegens onze neutraliteit, in een speciaal ingericht kamp, gevangen gehouden 12 juli Te Essen in Duitsland zijn veel gevallen van Spaanse griep, Veel Hollandse gastarbeiders uil Lonneker, die daar werken, lopen gevaar. 13 juli In Zuid-Limburg heeft de Spaanse griep zijn intrede gedaan. Op veel plaatsen werd de kermis afgelast. De Raad van St.Pancras besloot de kennis gewoon te laten doorgaan Toen vanuit Den Haag werd geadviseerd om volksophopingen en dus ook kermissen te vermijden, schreef de krant: 3 Augustus. Sint Pancras. De raad dezer gemeente kwam gisteravond in een spoedvergadering bijeen naar aanleiding van een missive van den minister in zake voorkooming van volksophoopingen in verband met de Spaansche griep, waardoor het gewenscht was de kermis niet te laten doorgaan. Besloten werd met 4 tegen 3 stemmen het besluit in den vorigen vergadering ge- noomen om de kermis wel te laten doorgaan, te handhaven. Een aardig INGEZONDEN BERICHT ging over COKES-KAARTEN en SPAANSE GRIEP De schrijver meldde dat tengevolge van de rantsoenering van brandstof de le we reldoorlog was nog niet afgelopen) de Alkmaarders hun cokes-kaart moesten ophalen en daarbij urenlang in weer en wind moesten wachten. Naar zijn mening was dit bij de nu heersende epidemie te erg Dit vroeg om narigheid Ook in deze gemeente begint de Spaansche griep zich te openbaren en deze gaat bij enkelen vergezeld van vrij hevige koorts 52

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 56