51 Onlangs las ik een verhaal van een dokter uit die tijd. Hij stond bekend als een gezel schapsmens, die graag de tijd nam om bij zijn patiënten een kopje koffie te drinken en daarbij appelgebak erg op prijs stelde. Toen deze ziekte begon te heersen ging hij bij zijn clientèle rond, opende bij iedereen de voordeur en riep vervolgens: "Als hier zieken zijn, moeten ze binnen blijven. Heb je nog geen griep, blijf dan ook zoveel mogelijk binnen en ga beslist niet naar plaat sen, waar veel mensen bij elkaar zijn. Voelt iemand zich rillerig of naar, laat die dan een flinke borrel nemen Een ander medicijn wist hij niet. Naar men zei was de griepepidemie uit Spanje afkomstig. In snel tempo verspreidde de ziekte zich over West-Europa. De oorlog zal aan de verbreidmg hebben meegewerkt: m ons land was het niet ongewoon dat een hier wonende militair in garnizoen lag aan de Duitse of Belgische grens, met andere woorden: veel mensen verplaatsten zich toen over grote afstanden. De Alkmaarsche Courant begon reeds spoedig met adviezen door te geven aan zijn lezers, zoals: Laat dag en nacht zoveel mogelijk frisse lucht overal in uw woning toe. Bedenk dat krachtige luchtverversing de smetstof kan verdrijven. Was zeer zorgvuldig uw handen bij binnenkomst van een woning Dit moet be slist worden gedaan en eventueel kan men hieraan toevoegen al gorgelend de mond te spoelen Jaag geen stof op. Stof prikkelt en verontreinigt de ogen, neus en keel. Raak geen zieken (ook geen lichte zieken) aan. Verder vertelde de krant dat de voornaamste vormen, waaronder de Spaanse griep zich openbaarde waren: de gastrische, die als kenmerk had "het verschijnzel van 'sterk braken'" de pneunomische, die gepaard ging met veel hoestbuien en slijm opgeven en de rheumatoïde die sterke spierpijnen veroorzaakte. Als complicatie van de Spaanse griep werd vooral de longontsteking gevreesd. Deze ging gepaard met hoge koortsen van 39° en nog meer. Uiterlijk leken de patiënten vaak heel normaal, ze zagen er weinig ziek uit en aten met smaak.

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 55