Anderen hadden een tijdlang het oudste vrouwelijke beroep van de wereld uitgeoe fend, maar bij het ouder worden verminderde de klandizie en zagen ze geen kans op die manier nog langer hun brood te verdienen. Kortom, deze verpleeg'meiden' werden geronseld uit vrouwen, die een beroep had den waarvoor hun meeste soortgenoten heel hoog de neus ophaalden. Gelukkig waren er mensen, die deze toestand trachtten te veranderen en uit deze initiatieven was ook het Witte Kruis ontsproten. Dit wilde o.a. beter verpleegmateri- aal, voorlichting op het gebied van de hygiëne, wijkverpleegsters, e.d. Uit het bovenvermelde verslag wisten we dus dat ons Witte Kruis in 1901 werd op gericht en daarom gingen we eens in de "Alkmaarsche Courant" van dat jaar kijken of deze ook berichten over de geboorte van de Pancrasser Kruisvereniging behelsde. We vonden twee berichtjes: Op 27 oktober 1901 werd er verteld: Te Sint Pancras is een nieuwe afdeeling van "Het Witte Kruis" gesticht met aanvankelijk 56 leden. Later werd tussen neus en lippen door verteld dat burgemeester Van der Vijzel enkele burgers had opgepord te proberen hier een kruisvereniging op te richten. Begin december 1901 werd uit St.Pancras gemeld: "Alhier is opgericht eene afdee ling van de Noordhollandsche Vereeniging 'Het Witte Kruis met 170 leden. Er is een bestuur benoemd en er is een Reglement opgesteld dat ter goedkeuring aan hel Hoofdbestuur van Het Witte Kruis is aangeboden Elders in die krant stond een verslag van de Jaarvergadering van Het Noord- Hollandse Witte Kruis gehouden op 26 november 1901. Daarin werd gemeld dat de vereniging toen 73 afdelingen had. Anders gezegd: Ongeveer 70 dorpen en steden hadden toen reeds een Witte Kruis afdelmg en naar alle waarschijnlijkheid werd in St. Pancras de 73e afdeling opgericht. Het door de krant genoemde reglement en de statuten van de jonge vereniging heeft Oud Sint-Pancras wel in haar bezit. Deze Statuten eindigen metAldus vastgesteld in de Vergadering der afdeeling van 28 November 1901 en daar komt dus de officiële oprichtingsdatum tevoorschijn. Aannemelijk is dat enkele personen in de vroege herfst van 1901 pogingen deden een aantal mensen warm te krijgen om een Kruisvereniging te stichten en dat na 31

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 35