"Bij bronchitis moest je stomen. Je luchtwegen leken dan wel flink verstopt te zijn. Dus gmg je naar het Witte Kruis. Dat bezat twee stoomketels. koperen ketels met een lange 'tuut') In de ketel werd heet water gedaan en vervolgens moest de uit de tuut komende stoom worden ingeademd Vaak waren beide ketels reeds in gebruik. Een volgende liefhebber werd dan geadviseerd steeds te zorgen dat er een ketel ko kend water op de kachel m de kamer stond." Het Witte Kruis. In het voorgaande werd af en toe deze naam genoemd. Tijd dus om even stil te staan bij de geschiedenis van de club die zich met deze 'kruis-naam' tooide. Langer dan vijftig jaar heeft het Witte Kruis zijn diensten aan de Pancrasser bevol king verleend. Toen verschoot het van kleur en werd het geel of groen of misschien wel beide tegelijk. Later liet men de kleur weg en gebruikte de naam Kruisvereni ging. Tenslotte ging de Pancrasser afdeling op in de Regionale Thuis ZORG. Helaas waren er bij de Regionale Thuis ZORG geen notulenboeken aanwezig van de vroegere Witte Kruisafdeling St. Pancras. Uit andere bronnen wisten we iets op te diepen. Bijvoorbeeld uit een jaarverslag over 1974. Daarin vertelde de secretaris dat de vereniging, die op dat moment al van naam was veranderd en toen 'Kruisvereniging St. Pancras' heette, op 28 november 1901 werd opgericht en per 31 december 1974 1030 leden telde. Verder vertelde hij dat 100 jaar eerder, in 1875, het Noord-Hollandse Witte Kruis was opgericht. Dit wegens de steeds terugkerende pokken- cholera- en tyfusepide- mieën, die telkens weer hun slachtoffers eisten. Dit kwam ook omdat de lijders aan zo'n besmettelijke ziekte m zogenaamde 'isoleerruimten' van de gasthuizen kwamen te liggen. Dat was op zichzelf niet verkeerd maarmet de hygiëne in dergelijke ruimten was het erbarmelijk gesteld, de zalen waren vervuild, de bedden niet altijd vrij van ongedierte. Hier kwam bij dat de ziekenverzorgsters met voor hun taak wa ren opgeleid. Ze werden dan ook betiteld met "meiden". Men haalde ze van stoffige zolders waar ze bonen uitzochten. Ook waren erbij die eerder als darmenschraapsters bezig waren geweest. 30

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 34