29 Driejaar later waren ca. 100 van de 300 woningen nog niet aangesloten, de meesten twijfelden nog, anderen - zoals de Achterwegbewoners woonden in een onrendabel gebied - en konden niet worden aangesloten, tenzij ze het zelf betaalden en dan liep het nogal in de papieren. In 1929 was het percentage aangesloten Pancrassers zo groot, dat het waterleiding bedrijf zei: Nu is het ons mogelijk om ook dat achter(weg)gebleven gebied van water te gaan voorzien. En dan de pokken daartegen kon je worden mgeënt. Voor een kind, dat een lagere school zou gaan bezoeken, moesten de ouders eerst een zgn. 'pokkenbriefje' overleggen. Dat was het bewijs dat het kmd was mgeënt tegen de pokken. Door de inenting werd weerstand gekweekt tegen de ziekte: met de pokkenprik werd je als het ware een klem beetje besmet met de pokken, er kwamen op de plaats van mentmg enkele puisten, die flink konden zweren. In het lichaam werden dan zoveel anti-stoffen aangemaakt, dat je een echte pokkenaanval kon weer staan. Er waren mensen, die bezwaar hadden tegen deze mentmg. Zij redeneerden: Wan neer God heeft voorbeschikt dat je deze ziekte zult krijgen en er misschien aan zult sterven, mag je je daar niet tegen verzetten. (Sommige geloofsgroepen - ook m ons dorp - voerden dit standpunt zover door dat ze zich ook niet wilden verzekeren tegen brand en andere narigheid.) Een andere besmettelijke ziekte, vaak voorkomend bij kmderen, was de kinkhoest. De zieke hoestte heel erg en was tijdens een hoestbui vreselijk benauwd Dit kwam door het taaie slijm, dat de ziekte met zich meebracht en dan werd opgehoest. In de regel was men na enkele weken de kinkhoest wel te boven, slechts zelden was het met dodelijke afloop. "Janneman was een soort hokelepokus. Als je een 'stieg' (stijg - een klem zweertje) op het oog kreeg, stuurde Janneman je naar een vrouw in Castricum, van wie je een soort kussentje kon kopen. Dat moest je op het oog leggen en er drie dagen ophou den. Dat verbandje moest de stieg wegtrekken. Het stonk abnormaal naar uien en deed nog gemeen zeer ook. Mijn broer wilde het daarom van zijn oog aftrekken, maar moeder zag dat en keerde het. En uiteindelijk werd het oog er beter van."

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 33