26 De christelijke school werd in die tijd verbouwd. De twee lokalen, gehuisvest in het nu nog vooruitstekend gedeelte van de school, konden niet alle leerlingen meer ber gen. In overleg met het gemeentebestuur werd besloten om de oude school te gaan gebruiken als verenigrngs- en gymnastieklokaal en daarachter een drieklassige school te bouwen. Toen de voorbereidingen in een vergevorderd stadium waren, bleek dat men de aanvankelijke raming ging overschrijden. Dit kwam omdat door gewijzigde voorschriften de klaslokalen iets groter moesten worden dan men aanvankelijk had gedacht en door de waterleiding. Had die school dan al waterleiding voordat men dit in het dorp had Er was iets anders aan de hand. In de school zouden waterclosets komen en er was sprake van een motor. De school had een eigen waterleiding Er werd water opge pompt uit een welput of regenwaterbak naar een op zolder staand vat en dit werd vandaar met een buizensysteem naar de closets en het keukentje bij de zaal geleid. Volgens ouderen kon je toen alleen in de keuken terecht als je op school door dorst werd gekweld: Zat je in de klas te smachten naar wat water, dan stak je je vinger omhoog en vroeg of je even naar de wc. mocht. Maar dan liep je als een haas naar de gymzaal en je dronk in het bijbehorende keukentje. In 1924 heten Ged. Staten van N. Holland een circulaire uitgaan waarin gevraagd werd naar de toestand van het drinkwater m de gemeente en hoe of het gesteld was metde huisjes aan de slootkant'. B. en W. van St. Pancras antwoordden: Slootwater wordt hier niet voor huishoudelijke doeleinden gebruikt. Bij ie dere woning is een beste welput aanwezig. Wat de privaten betreft: In de nu geldende bouwverordening staat dat bij iedere woning een goed. afsluitbaar privaat moet zijn en hier wordt de hand aan gehouden. Wel zijn er nu nog privaten aan de slootkant, die zijn daar gekomen voor de in werkingtreding van de genoemde bouwverorde ning. maar deze verdwijnen nu geleidelijk. Met andere woorden: In 1924 liet het Gemeentebestuur aan 'Haarlem' weten: Maken jullie je maar geen zorgen over onze drinkwatervoorziening. Of het Provinciaal Bestuur m slaap werd gesust Omstreeks 1900 stond er in de Algemene Politie Verordening van St. Pancras dat secreten alleen aan de kant van een sloot of wetering mochten worden geplaatst. De afgevallen stoffen moesten geheel door water worden overdekt en mochten geen hinderlijke stank verspreiden voor de omgeving.

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 30