"BESMETTELIJKE ZIEKTE - DIFTERIE. grootouder inwoonde, met andere woorden: de gemiddelde gezinsgrootte was toen groter dan nu. We schatten dat deze 520 personen tot ca. 100 gezinnen hebben be hoord en m 22 van deze huizen kreeg men dat jaar dus te maken met de mazelen. Als jong meisje kreeg Alie Schuur difterie. "Ik kreeg een ontstoken keel en het was erg pijnlijk. Ik was vreselijk benauwd en het leek wel of ik geen adem kon krijgen. De dokter bekeek geregeld mijn keel met de woorden. "Zeg eens A Omdat difterie erg besmettelijk was, moesten mijn drie zusjes de deur uit. Eén van hen was reeds besmet. Zelf werd ze er niet ziek van maar wel droeg ze de ziekte over op de buurvrouw, bij wie ze in huis was. Tegelijk met mij had ook Klaas Verweel difterie en eveneens de bij de familie Ver weel in de kost zijnde onderwijzer Marinus. Toen we genezen waren en weer op krachten moesten komen, wandelden we vaak met ons drieën door het dorp Ook Aris van der Woude wist van difterie. Bij ons kreeg eerst mijn broer Jan het. Op zijn driewieler fiets kwam dokter Melchior bij ons. (Melchior had veel last van reumatiek). Jan lag in de bedstee, de dokter wilde in zijn keel kijken, maar daarvoor was het te donker. Daarom vroeg hij aan mijn moeder: "Heb je ook een eindje kaars Moeder verstond dit niet goed en kwam even later met een plak kaas aandragen. Met behulp van een gorgeldrank moest Jan weer beter worden. Dit werd hij, maar inmiddels hadden mijn moeder en ik deze ziekte wel te pakken en ook de andere gezinsleden kwamen er niet helemaal zonder kleerscheuren af. Voor een 'bovenlicht' stond, zodat voorbijgangers het goed konden zien, toen een witte kaart met daarop: (een bovenlicht was een raampje boven de deur of ook wel, en daar doelt Aris op, het bovenste gedeelte van een raam in de kamer) 16

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 20