Op een avond was de dokter 's avonds laat nog een hele tijd geweest. Toen hij vertrok, zei hij: Nu redt hij het wel, hij slaapt en laat hem maar uitslapen Vandaar dat de gordijnen de volgende morgen lang gesloten bleven. De buurvrouw zag dat en trok een verkeerde conclusie. Omdat ze wel iets hoorde, klopte ze aan bij de familie Miessen en stapte met een bedrukt gezicht naar bmnen en vroeg "Mag ik Jaap nog even zien, buur Jaaps vrouw knikte en opende de deuren van de bedstee. Daar lag Jaap: Een bleek hoofd met gesloten ogen op een wit kussen zijn handen gevouwen op de dekens. En zei: "Heden overleed Jaap Miessen m de ouderdom van acht en dertig jaren." "Hij liegt het, hoor buurvrouw" zei Jaaps echtgenote Ook pleuris (pluritus) kwam voor. "Omstreeks 1930, ik was toen een jaar of tien oud, kreeg ik pleuris. Het duurde on geveer negen maanden eer ik beter was. Zolang ik koorts had, en dat was geruime tijd, mocht ik van dokter Destrée beslist niet uit bed en werd ik in natte verbanden gewikkeld, want het moest goed broeien." Ruim vijftien jaar eerder kreeg de vader van Nel Busscher dezelfde ziekte. De man was al niet zo sterk en de omgeving dacht, dat hij kou had gevat aan de waterkant, want hij was een verwoed hengelaar. Vader Busscher kreeg hoge koortsen, de ziekte sloeg over naar de hersenen. Dokter (een hele lieve man, die in een glazen koets reed) was van oordeel dat de kans op herstel uiterst klein was en indien dit wel ge beurde, de patiënt vermoedelijk levenslang verlamd zou wezen en ook zouden zijn verstandelijke vermogens ernstig aangetast zijn. Busscher heeft de ziekte met over leefd. Er werd wel eens gezegd dat pleuris het begin van t b c. kon zijn. "Mijn man werd ziek, hij had de 'gelmg' en vervolgens kreeg hij allemaal blauwe plekken op zijn benen Toen ik dit laatste aan de dokter vertelde, reageerde die met te zeggen: 'Dat kon wel eens niet zo best zijn.' Hij moest naar het ziekenhuis voor on derzoek en daar constateerden ze reeds spoedig long t b c., hij had een caverne (open wond in de longen). Eerst kwam er bij ons huis een groen tentje met een wit ledikant, Jaap Miessen 12

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 16