Vertel eens 11 "Wat U nos weet van de in Uw jeugd heersende ziektes Dat vroegen we aan oudere, hier geboren en getogen personen. Aan de hand van hun antwoorden kwam het onderstaande verhaal tot stand. Alie Schuur vertelde: 'Toen ik een meisje van een jaar of twaalf was, nog maar net van school, werd mijn moeder ziek. Haar keel werd dik en opgezet, was pijnlijk, ze had er veel last van. Dokter Melchior bekeek het en zei: 'Je hebt een gezwel m je keel.' Derden raadden ons aan ook eens naar de dokter van Dirkshom te gaan. Deze zei: 'Er zit een kankergezwel. Het beste dat je kunt doen is dit in Alkmaar te laten bestralen.' Dat kon omstreeks 1920 reeds, maar we moesten het wel zelf beta len. Vader, een klem bouwertje, had daar eigenlijk het geld niet voor. Het gezwel verdween door de bestraling, de kanker niet, die openbaarde zich m an dere delen van haar lichaam. Moeder overleed een jaar of drie later. Haar door ziekte verzwakte lichaam kon een longontstekmg niet meer weerstaan. Longontsteking was met besmettelijk en kwam vroeger nogal eens voor. Wanneer je wemig weerstand had en kou vatte, liep je gevaar om deze ziekte te krijgen. Een dodelijke afloop was niet ondenkbaarHet begon met hoge koortsen en die koorts liep steeds verder omhoog tot deze op de 5e of T en vermoedelijk het vaakst op de 9e dag tot een hoogtepunt kwam. Indien de zieke deze crisis goed doorstond, dan was de kans op herstel groot. De koorts ging zakken, soms heel snel, maar het duurde een flinke tijd voordat deze weer helemaal de oude was. Vermoedelijk berust het volgende verhaal van de bijna legendarische Pancrasser Jaap Miessen ook op longontsteking. Jaap was hard ziek. De dokter kwam tweemaal op een dag en keek bedenkelijk En het werd met de dag erger. Zo erg, dat mensen van het Witte Kruis voor zijn huis aan de Bovenweg een paal met een bord eraan plaatsten Op het bord stond Zachtjes rijden Ernstig zieke." Op de weg werd zand gestrooid om het geluid van de paardenhoeven en boerenkar ren te dempen..

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 15