10 Nadat we dit hadden gedaan, vroeg hij: "Van wie hebben jullie dat versje geleerd Op ons antwoord dat moeder ons dit had geleerd, zei hij zoiets al gedacht te hebben omdat hij dit versje hier nog nooit had gehoord. Maar we kregen elk een dubbeltje van hem zodat we onze klompen konden betalen. Jaap Tolde grootvader van Gert Tol, schreef ook de zgn. 'MuurkrantHij volgde vrij kritisch de handelmgen van de raadsleden en gaf daar zijn commentaar op, dat lang niet mals was. Hij publiceerde dit op de muur van een schuur, zodat iedere voorbijganger het kon lezen. Vandaar dat hij niet erg geliefd was bij de raadsleden, die op hun beurt hem voor 'kinds' uitmaakten. Daarop was Jaaps commentaar: "Dat zouden ze wel willen!" Op de foto een bedstede met een uit- schuifbare plank, die diende om gemak kelijker in- of uit de bedstede te komen. In het verhaal gebruikte Jaap Tol het ook als zitplaats. Tijdens ziekte kon het dienen als een "bijzet-tafeltje" voor de patiënt en was er plaats voor eten en drmken. Op de foto, die gemaakt werd in het 'Regthuis' te Oudkarspel, staat er een nachtspiegel op. Meestal werd dit ge bruiksvoorwerp voor heimelijk gemak niet zo openlijk tentoongesteld, maar was er achter de bedsteedeuren een speciale plank waar in nood verkerende personen het op konden vinden en zij, indien ge wenst, eventueel hun behoeften achter de deuren konden doen. Aan het voeteneinde, iets verhoogd, was de plaats van de (vaste) krib, die vroeger dienst deed als wieg.

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 14