Sijtse geboren in 1904 en Haye 1903 De komst van hun grootmoeder van moeders zijde loste voorshands dit vraagstuk op. Helaas overleed ook Jacobs schoonmoeder kort daarna Omdat Jacob geen kans zag naast zijn werk ook nog de zorg voor een baby en twee kleuters op zich te nemen, keerde hij vertwijfeld terug naar Neder land en klopte aan om hulp bij zijn vader en moeder Buwalda. In feite heten deze tachtigers hun zoon met de drie kleinkinderen in de kou staan, toen ze hem vertelden geen kans te zien, hoogbejaard als ze waren, de zorg voor zulke jochies op zich te nemen. Terwijl hij met de kinderen bij het station op de trein stond te wachten, kwam grootvader Buwalda aanstrompelen: "We hebben ons nog eens bedacht en willen wel proberen om alleen voor de jongste te zorgen. Dat gebeurde, vader Jacob vond ergens nog een nichtje om de rest te verzorgen. Tjitske Buwalda, een dochter van Jacob jr., vertelt: Opa Jacob overleed in 1969 en ik mocht mee naar de begrafenis. Daar ontmoette ik voor het eerst een broer van pa en zijn vrouw, die een klein kruide nierswinkeltje hadden in Sint Pancras. De stemming was niet al te best en ik begreep met mijn 19 jaar best wel dat er meer aan de hand was dan alleen het overlijden van hun vader. Er zijn die dag ook harde woorden gevallen en dat is me nog lang bijgebleven. Ook werden er diezelfde dag nog spullen van opa Jacob mee naar huis genomen door we derzijdse families. De hele papieren rompslomp nam mijn oom mee naar zijn huis. Later heb ik te horen gekregen dat mijn oom grond had verkocht aan de buren zonder dat mijn vader daarvan op de hoogte was. Er waren garageboxen op gebouwd en dat zag mijn vader pas op de dag dat hij was aangekomen. De ruzie tussen hen beiden is ook nooit meer echt goed gekomen. 130

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 134