Sijtse en Willem BUWALDA 129 Ruim een jaar geleden verliet de familie Dens de Destréelaan en ging wonen in Hattem. Maar.St Pancras vergaten ze niet. Toen ze rond 'oud en nieuw' in hun Zwolse krant iets lazen over de winkel van Buwal- da te St. Pancras, werd de telefoon gepakt en kregen we te horen: "Oud Sint Pancras, we lazen iets dat jullie beslist zal interesseren, het komt er aan!" Zodra we kennis hadden genomen van het artikel, dat geschreven werd door een nicht van de hier geboren en getogen, maar inmiddels ook overleden Sijtse Buwalda, vonden we dat we hier iets meer achtergrond-informatie kregen over onze vroegere kruidenier- melkboer Buwalda. In Klin nr. 11 werd vermeld: In 1935 kocht de uit Middelie afkomstige kaasmaker SIJTZE BUWALDA de melkslijterij en ging er tevens kruidenierswaren verkopen. Omstreeks 1965 beëindigde hij het bedrijf vanwege zijn leeftijd. Hij kon geen opvol ger vinden, omdat dit soort bedrijfjes toen als te kleinschalig en te arbeidsintensief werden ervaren. In de 'Zwolse Courant' werd verteld over de moeilijke jeugd, die de Pancrasser melk boer Buwalda moest meemaken: Zijn vader Jacob Buwalda zag het levenslicht op 13 januari 1877 m de Westhoek onder St. Jacobi-parochie m de Friese gemeente Het Bildt De grond bestaat daar uit zware zeeklei, waarop landbouw wordt uitgeoefend. Voor landbouwarbeiders was er wemig werk gedurende de wmter en in de periode mei tot juli Vermoedelijk was het om dit laatste dat Jacob in het begm van de 20e eeuw Het Bildt verliet om zijn geluk te beproeven m Duitsland. Aanvankelijk liet hij zijn vrouw met hun twee jonge kinderen in Friesland achter. In Recklinghausen vond hij werk en ook een woning. Zodra dit mogelijk was, kwamen zijn vrouw met de beide jongens Haye 3 jaar) en Sytze 2 jaar) hem achterna Niet lang na de hereniging vierde Jacob zijn verjaardag en op die dag werd hun derde zoontje geboren, dat ze naar hem vernoemden. Daarna dienden al spoedig de tegenslagen zich aan. Eerst overleed zijn niet lang daarvoor bevallen vrouw en toen ontstond het probleem: Wie verzorgt mijn jonge kmderen, waarvan nog niemand de kleuterleeftijd ontgroeid is, eentje nog een baby is, gedurende de tijd dat vader Jacob de kost moet verdienen.

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 133