Toen Jaap hun vroeg, of ze ook een huis voor zijn zoon wisten, antwoordden ze zelf binnen afzienbare een huis te willen verkopen. Het stond aan de Benedenweg in de on middellijke nabijheid van de molen en was heel geschikt voor iemand als Jo. Aanvankelijk had die er wel oren naar, maar toen de ontruiming steeds werd uitgesteld, vroeg Jo eens aan één der Timmermannen hoe lang hun voorgenomen vertrek naar Alkmaar nog werd uitgesteld. Deze raadde Jo aan er maar niet op te wachten en maakte hem attent op Willem Keizer, die zijn huis te koop aanbood Meteen ging Jo er op af en Willems antwoord was: "Gister kon je het kopen, vandaag niet. Zoéven heb ik het verhuurd." Enige tijd later waren Timmerman en Jaap van der Molen op een verkopmg van Jan Kloosterboer. Deze verkocht een dubbel woonhuis (nu Benedenweg 16-18) tegelijk met een tegenover het huis liggende akker met drie druivenkassen. Het huis met een boet bracht 3400,- op, de kassen 1400,-. Het huis was voor Jo gekocht, de kassen niet. Toen Joop de kassen zag speet het hem, dat die niet bij de koop waren inbegrepen. Hij deed alsnog een pogmg ze te kopen. Natuurlijk moest hij iets meer geven dan 1400,--, maar wel slaagde hij erin de kassen tot zijn eigendom te maken. Alvorens hij zich druivenkweker kon noemen moest hij nog een teelt-vergunning zien te begaan. (Om de (druivenjmarkt niet te overvoeren had de regermg een vergunningsstel sel in het leven geroepen vergelijkbaar met het melkquotum in latere jaren. Jo kocht de vergunning van Cees Duif en mocht toen zowel druiven telen als verhan delen. Hoewel het beroep hem vreemd was, had hij dit spoedig onder de knie en had hij redelijk succes met de Alicantes. Rijk werd hij er niet van. In de crisisjaren vaneerde de prijs van 15 tot 40 ct. per kg. Het beroep van loonploeger had ook zijn schaduwkanten. Wegens het slechte weer kon vaak niet gewerkt worden en wilde geen bouwer hem met ploeg en paarden op zijn ak ker hebben. Maar zodra het weer omsloeg en het even opdroogde, kwamen ze allemaal tegelijk. Dan was het moeilijk om iedereen tevreden te stellen. 126

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 130