122 Het paard wordt vastgehouden door de man, die later Jo's vader zou worden, Jaap van der Molen en die toen nog vrijgezel was. Op het paard zit zijn broer Willem en een an der broertje, Maurits, verschuilt zich achter moeders rokken. Leuk is de hondenkar op de voorgrond. Het is een melkwagentje waarmee het product van eigen koeien werd uitgevent. Klaas was dus met recht een melk boer. Vlak bij zijn wonmg bouwde Klaas van der Molen een loopbrug over de Ringvaart. Dat ging aldus ui zijn werk: Naast veehouder was Klaas ook loonploeger. Vaak moest hij voor zijn werk in de Heer Hugowaard zijn. Paarden, ploeg eg of ander gereedschap werd dan in een schuit gela den en naar de overkant gevaren. Een tijdrovende bezigheid, vond Klaas. Toen de brug er was, konden de paarden lopend de overkant bereiken. Tegen betalmg van één of twee centen mochten ook derden gebruik van de brug maken. Velen deden dit om de spoorhalte Heerhugowaard te bereiken. Het 'tolgeld' moest in een aan de brugleuning hangende bus gedeponeerd worden. Late treingebruikers vergaten dit in het donker wel eenshetgeen maakte dat de Van der Molens, op de hoogte van de aankomsttijden der tremen, op gezette tijden scherp zaten te luisteren of er ook naderende voetstappen klonken Later - het station te Heer Hugowaard werd steeds belangrijker voor personen- en goe derenvervoer - verving Klaas de loopbrug door een even hoge, maar bredere brug waarover passage met paard en wagen mogelijk was. Deze brug werd door een deur en een tolhuis afgesloten. Voetgangers gingen door de deur, moest er een rijtuig over, dan werd de deur in huis geschoven. Deze toestand duurde tot 1933. Toen bouwde de gemeente daar een openbare brug, de groene brug. Opa Klaas was ook 'jager' met een paard. Een schipper met een (dam)schuit kon van zijn diensten gebruik maken wanneer deze van Broek naar de Zes Wielen bij Alkmaar moest worden getrokken. Daar stond een andere jager klaar om de vracht, indien gewenst, verder te trekken. Zo waren er op de vaarroute naar Amsterdam verscheidene wisselposten. Het 'jagen' was een zwaar beroep. Op de gekste tijden kwamen de schippers een beroep doen op de dienstverlening van Klaas. Vaak was hij bij nacht en ontij m touw.

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 126