116 zou kunnen zijn en vooral voor 'koolbouwers'. Het Rijk wilde deze kosteloos aanleggen en de brievengaarder was bereid voor een kleine vergoeding de bediening op zich te nemen Besloten werd dat B en W. bij de regering pogingen in het werk zouden stellen om hier telefoon te verkrijgen. De brievengaarder zou het toestel krijgen en voor het beheer jaarlijks 50,- ontvangen en mocht voor een telegram een bestelloon van 0,25 heffen December 1904 vroeg de Directeur Generaal van de Posterijen en de Telegrafie of men in St Pancras zich wenste aan te sluiten op het interlokale telefoonnet en zo ja, of men dan ruimte had voor een telefooncel Geantwoord werd dat er ruimte was voor een telefooncel en dat B. en W. die cel zouden laten maken. Met de kantoorhouder P. Peereboom zou gesproken worden over de huur van de ruimte. Op 21 april 1903 behandelde de raad een brief van brievengaarder Peereboom, waarin deze vroeg om het bestelloon van de telegrammen op 0,15 te willen stellen, zodat ook diegenen, die buiten de bebouwde kom woonden, een kosteloze bestelling konden krij gen. De raad wilde niet op dit verzoek ingaan, omdat de telefoon hier nog te kort is om daarover een goed oordeel te kunnen vellen. Op 23 maart 1910 verzocht Jacob Kroonenburg het telefoonkantoor 's avonds tot 9 uur open te houden. B en W. hadden hiertoe reeds enkele malen pogingen ondernomen, maar het betekende ook een verhoging van het salaris van de kantoorhouder. Twee maanden later berichtte de Inspecteur van Posterijen en telegrafie dat openstelling van het kantoor op slechts één avond per week, niet langer werd toegestaan en gaf hij tevens in overweging om bekend te maken dat men 's avonds ook telegrammen kon overseinen. Omdat de kantoorhouder hierin zijn medewerking wilde geven, werd hiertoe besloten Uit het bovenstaande valt op te maken dat de telefoon hier omstreeks 1903 is gekomen en langzaam aan meer faciliteiten ging bieden. Omdat de toenmalige centrale, oftewel de schakelkast, beheerd werd door de 'brievengaarder', was men slechts telefonisch be reikbaar, indien Peereboom op zijn post was. Elektriciteit was hier in 1912 nog niet, de radio kwam pas in 1926, dus zijn bedoelde palen op de Nieuwjaarsfoto wel telefoonpalen geweest. Dat de draden niet zichtbaar zijn kan aan de kwaliteit van de foto liggen.

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 120