JULI 1 Juli. Benoemd tot onderwijzer aan de Bijzondere School alhier de heer J.B. Zwart- senberg te Sauwerd. Op 10 juli werd te Koedijk het RIJKS - TELEFOONBUREAU geopend Dit was op werkdagen geopend van 7.30 tot 9.30 u. van 12.00 tot 13.30 u. en van 17.0 - 19.00 u. (Greenwichtijd). (De Greenwichtijd is de tijd, die men in Engeland aanhoudt, dus één uur vroeger dan momenteel de klok bij ons aanwijst. Daarnaast gebruikte men hier ook de Amsterdamse tijd. Om deze aan te geven moest er 20 minuten bij de Greenwichtijd worden opgeteld. In van Rijkswege aangegeven openingsuren, die via advertenties bekend werden gemaakt, gaf men de tijden naast elkaar aan. Voor het telefoonver keer was zou dit dus zijn. Greenwichtijden: Amsterdamse tijden: 7.30 - 9.30 12.00 - 13.30 17.00 - 19.00 7.50 - 9.50 12.20 - 13.50 17.20 - 19.20 De Amsterdamse tijd werd hier gebruikt tot 1940. De Duitse bezetter voerde bij ons de nu nog ge bruikte West Europese tijd in. De tijd van een plaats wordt berekend door meting van de stand van de zon op die plaats.) Wanneer een abonnee wilde telefoneren, moest hij eerst de Centrale oproepen om hem/haar te verbin den met het gewenste nummer. Zodra - het doorverbinden ging soms niet al te vlug - de verbinding tot stand was gekomen, kon het gesprek beginnen. Dinsdag den 17-den geraakte op den Twuyverweg in deze gemeente een paard op hol, gespannen voor een wagentje, waarin vijf personen uit Koedijk zaten (een bruid, een bruidegom, de ouders der bruid en de moeder van den bruidegom). Alles, uitgezonderd het paard, kwam in een vrij diepe sloot. Gelukkig dat de bruide gom goed kon zwemmen. Hij wist al spoedig eerst zijne bruid uit het midden der bree- de sloot en daarna de ouders op het droge te brengen en met inmiddels toegeschoten hulp ook den wagen. De dokter van Koedijk die juist te St. Pankras zijne patiënten was bezoekende, verleende weldra geneeskundige hulp. Wij vernemen dat 's bruidegoms moeder vrij ernstig ongesteld is geworden. (Bij het lezen van bovenstaand bericht zagen we het voor ons: Een bruid met bruidsjapon en sluier en een bruidegom in jacquet spartelend in de sloot van de Twuyverweg Bij raadpleging van de burgerlijke stand bleek dat het stel in ondertrouw was en zijn huwelijk op 20 juli 1900 te Koedijk werd bevestigd. Het waren de 26-jarige Jacob Pieter Stam, die enige dagen eerder zijn diensttijd als matroos bij de marine had volbracht en de 21-jarige Aagje Nottelman. De bruidegom was een zoon van de overleden Pieter Stam en de toen nog in leven zijnde Trijntje Groenewoud. De ouders van de bruid waren de landman Pieter Nottelman en Neeltje Volkers. Getuigen bij hun huwelijk waren zijn oud-oom, de 75-jarige Klaas Groenewoud, en zijn broer, de 2,4 jarige Pieter Jacob Stam Dirksz., beiden van beroep landman. Verder: haar zwager de 27-jarige schuitenmaker Jacob Lek en haar oom, de 110

De Klin - Sint Pancras | 2000 | | pagina 114