schoonmaak gehouden: Veel lieden, die in stilte het oude bewind waren toegedaan, werden de laan uitgestuurd onverschillig wat hun functie was: notaris, ijkmeester, lantaarnopsteker, turftonster of kaasdrager Vermoedelijk ontsloeg men in die tijd ook de in Alkmaar wonende baljuw van de Nijenburg. een soort opperrechter voor Alkmaar, St.Pancras. Koedijk en de Lange- dijker dorpen). De Municipaliteit van Oudkarspel maakte zich bijzonder boos over de ma nier, waarop een nieuwe baljuw werd aangesteld en meldde het volgende aan het Departementaal Bestuur: Men zegt dat bij de oude regering de burger geen enkele invloed had op de wijze, waarop zijn regeerders werden benoemd en dit met het ingaan van de Bataafse vrijheid is veranderd. Maar in de praktijk komt hier bitter weinig van terecht Immers, de burgers van Oudkarspel brachten hun stem uit voor een nieuwe baljuw en kozen toen Luitjen Molenaar uit Haringkarspel. Maar hun candi- daat behaalde niet de meerderheid en dit deden de andere candidaten even min Daarom was een herstemming noodzakelijk. Bij de tweede stemming stemde Oudkarspel op de burger Frans Druijvenstein uit Alkmaar. Deze behaalde wel de meerderheid. En wat deden nu de heren Bestuurders Ze legden de uitslag rustig naast zich neer en benoemden de burger Louis Veer uit Akersloot. En deze had praktisch geen enkele stem gekregen Dit was zuivere willekeur Duidelijk werd - zoals zo vaak gebeurt - dat er een nieuwe tijd was geko men met andere wetten en regeersystemen, maar dat de mensen niet mee veranderden Zij bleven uit op eigen voordeel. Tegenwoordig denkt men dan aan het woord 'corrupt'. De kerk. De tijd van vrijheid, gelijkheid en broederschap bracht ook mee dat de Staatskerk ophield te bestaan Alle kerken waren gelijk: katholieken en doopsgezinden, die vroeger een boete riskeerden indien hun godsdienstig gedrag merkbaar was, werden 86

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 90