Texel. Dit laatste bestuur was lange tijd gevestigd in het huidige stadhuis van Alkmaar Helaas bieden de archieven van St Pancras weinig over die tijd. In de archieven van de ons omringende dorpen werd meer bewaard Af en toe is daarin iets te vinden, dat betrekking heeft op St. Pancras Het archief van het Departementale Bestuur werd grotendeels bewaard De notulen van dit Bestuur en ook de aan dit Bestuur gerichte brieven, notulen, verslagen e.d., afkomstig uit de steden en dorpen van het departement wer den goed bewaard in stapels archiefdozen Hoewel het iets leek op 't zoe ken van de bekende speld in de hooiberg bladerden we die door en bij het zoeken naar gegevens over St. Pancras keken we en passant ook naar die van Broek, Koedijk en Oudorp. Af en toe geven deze berichten een mooi beeld van het leven van de gewone man in die tijd (De belevenissen van de Pancrassers zullen weinig anders zijn geweest dan hetgeen in onze buurdorpen werd meegemaakt) Verder gebruikten we o a. Aantekeningen van Bruinvis. (Coll. Aanwinsten) Russen en Engelsen in N. Holland. (E. Walsh) Prins Frederik en zijn tijd (F. de Bas.) Dagverhaal wegens de landing der Engelse en Russische troepen. Drie brieven van het oorlogsterrein. (De Navorser jrg. 58) Geschiedenis der landing, enz. (L. C. Vonk). Geschiedkundige beschouwingen van den oorlog .(R.C.T. Krajenhof) Geschiedenis van den Langedijk. (dr. D. Langedijk.) Grootvaders memorieboek. Veldtocht van den generaal Brune, beschreven door een officier van Brune. DE VOORGESCHIEDENIS. Reeds op de lagere school leerden we dat in 1795 een Frans leger, gebruik makend van de bevroren rivieren, ons land wist binnen te dringen. Stadhouder Willem V bekeek hen als zijn regelrechte vijanden en vluchtte naar Engeland. Zijn aanhangers, de Oranjeklanten, zagen de toekomst met vrees en beven tegemoet. De tegenstanders van de stadhouder, die zichzelf Patriotten noemden en die uitgescholden werden voor 'Kezen' begroetten 66

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 70