C-^CU^ocOA/O I BIJ KLIN NUMMER 14 Een groot deel van deze Klin is gewijd aan de Engels-Russische inval: Het is dit jaar precies twee eeuwen geleden dat een verenigd leger een poging ondernam om de Fransen, die in 1795 ons land min of meer hadden bezet, te verjagen. De poging mislukte. Bij de geschiedenisles werd mij vroeger verteld dat het erg jammer was dat ons land in 1799 niet werd bevriid en onze voorouders nog een aantal iaren moesten zuchten onder het Franse iuk. En wij stemden hier volledig mee in: we zagen de Patriotten als lieden, die met de Franse overheersers heulden. Nee, dan de Oranjeklanten, die waren vrijheidlievend en hoopten op de terugkomst van de Prins en een vrij Ne- aeriana. Later werd me verteld dat onze vaderlandse geschiedenis gekenmerkt wordt door twee heel belangrijke gebeurtenissen 1 De vrede aan het eind van de 80-jarige oorlog, want toen werd de grond slag gelegd voor een vrij en onafhankelijk Nederland. 2 De komst van de Fransen hier in 1795, waardoor er een einde kwam aan de macht van enkele rijke families en een begin werd gemaakt met onze democratie. Tijdens en na de tentoonstelling "Een school in een dorp" kregen we heel wat reacties. In deze Klin wordt een aantal vermeld. Verleden jaar vierden de Raiffeisenbanken hun eeuwfeest. Weliswaar had den ze niet meteen een vestiging in St. Pancras, maar liet die nog enkele jaren op zich wachten. Toch leek het ons goed toe om nu aandacht te geven aan de eerste bank van St. Pancras. In 1998 had St. Pancras nog een honderjarige, de C.J.V. Gauw na haar oprichting begon deze club te werken aan een bibliotheek. Vandaar dat verleden jaar ook onze plaatselijke bibliotheek haar honderd jarig jubileum vierde. Dus besteden we in deze Klin aandacht aan het reilen en zeilen van onze 'bieb'. 1

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 5