De openbare bibliotheek. In die jaren traden begon St. Pancras te veranderen. De door Geert Mak be schreven gang van zaken in het Friese Jorwerd was ook hier merkbaar: Het aantal dorpelingen nam toe, vooral door vestiging van elders. De ruilverkaveling kreeg zijn beslag. Het agrarisch karakter van Sint Pancras werd minder en minder. De jeugd ging langer naar school. Het agrarisch onderwijs verloor steeds meer terrein aan andere vormen van voortgezet onderwijs. Nieuwe voorzieningen deden hun intrede, de welstand nam toe. Men kreeg meer vrije tijd en de buitenlandse vakanties werden van uitzondering regel Bij de bibliotheek begon men deze veranderingen ook te merken. Er kwam meer vraag naar studieboeken boeken in de moderne talen po pulair wetenschappelijke werken, vakantielectuur maar ook vakantiegidsen. Wensen waaraan een hoofzakelijk op (christelijke) romanlectuur gerichte bibliotheek niet kon voldoen. Samenhangend met de ruilverkaveling was er een fonds voor streekontwik- keling gekomen, dat onder bepaalde voorwaarden genegen was steun te ver lenen aan een bibliotheek. Twee oplossingen werden genoemd: a - De C.J.V.-bibliotheek blijft zijn eigen leven leiden en daarnaast wordt een algemene bibliotheek in het leven geroepen, b - Het C.J.V. bezit wordt uitgebouwd tot een gezamenlijke bibliotheek. Beide opties hadden zowel voor- als tegenstanders. De C.J.V. mensen prefereerden het vrijwilligerswerk, de voorstanders van een algemene bibliotheek hechtten meer waarde aan beroepskrachten. Het gemeentebestuur gaf te kennen de inbreng van de Jongelings-bibliotheek op hoge prijs te stellen en zou niet graag zien dat waardevolle vrijwilligers voor een grotere bieb verloren zouden gaan. 43

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 47