Na de oorlog groeide het aantal boeken tot rond 500 omstreeks 1950. De Stichting C.J.V.- Lectuurvoorziening, meestal betiteld als Singel 67, was adviseur en tussenpersoon bij de aankoop van nieuw materiaal Ook het aantal meer algemene boeken en romans groeide iets. In die tijd werd de Hervormde kerk verbouwd - veranderde de witte kerk in de huidige gedaante - en verhuisden de boeken naar het naast de kerk staande "gebouwtje", dat later werd vervangen door "De Rank". Met de toename van het aantal boeken groeide ook het lezersbestand En er groeide nog iets: de boeken werden steeds duurder Het lezersgeld was wel iets toegenomen, maar niet genoeg om financiële problemen geheel te voorkomen. De gemeente stond niet te springen om subsidies te verlenen omdat de C.J.V. geen algemene bibliotheek had, maar deed wel iets. Een financieel verslag voor 1960/1961 vermeldt de volgende uitgaven: aankoop boeken 200,-boekenkast 150,-catalogi 150,- huur voor wisselbibliotheek van 100 boeken 50,- onkosten als onderhoud van boeken, kaften, porti 150,-totaal 650,-. Inkomsten: leesgeld en vergoeding voor catalogi 600,-subsidie gemeente 50,- totaal 650,-. In 1948. Klaas Visser was toen bibliothecaris, mocht men de boeken niet zelf uit de kast zoeken. In het op de bibliotheek van toepassing zijnde reglement stond o.a.: Men wordt verzocht om de nummers der verlangde boeken op te geven door een tiental tegeli jk op een stukje papier te zetten en dit af te geven aan de bibliothecaris of diens hel pers. Verder werd men verzocht om: 1 de boeken goed te behandelen 2 niet te lezen tijdens het eten 3 niet te lezen met vuile handen 4 niet met de boeken te gooien 5 de vingers niet te bevochtigen bij het omslaan der bladeren 6 de boeken niet door handtekeningen of inscripties te ontsieren 41

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 45