Jarenlang bleef deze situatie voortduren. De C.J.V.-bibliotheek behoorde tot de voorzieningen van het dorp. Bibiothecarissen en hun helpers volgden elkaar op. Om enkelen te noemen: M. Spaan - Jaap Koning - Jaap Slijker - Simon Kloosterboer en Klaas Vis ser waren vrijwilligers, die hun diensten om niet aanboden. Ook tijdens de tweede wereldoorlog verzorgde de C.J.V.-bibliotheek de lectuurvoorziening Wegens de verduisteringsvoorschriften brandde 's avonds de straatverlich ting niet. Ook mocht vanuit de huizen en andere gebouwen geen lichtstraal tje naar buiten schijnen. Daarom was de bieb in die jaren niet op vrijdag avond maar op zaterdagmiddag open. Veel jongemannen durfden toen niet op straat te komen, bang dat ze door de bezetter zouden worden gegrepen en ze zouden worden gedwongen te gaan werken in de Duitse oorlogsindustrie. Bibliothecaris Eise van Veen had vanwege zijn handicap, hij had een houten been, weinig te vrezen en was daarom uitstekend geschikt om de boeken onder zijn hoede te nemen. Het viel op dat veel Pancrassers toen verzot waren op de boeken van Pen ning, waarin de Zuid-Afrikaanse boerenoorlogen werden beschreven. Het Britse imperium trachtte in de beginjaren van de 20° eeuw zijn macht te vestigen op strategische punten van de wereld. Hiertoe behoorde de zuid punt van Afrika. Deze was niet alleen belangrijk om zijn ligging maar bezat ook bodemschatten als goud en zilver. Vandaar dat de Engelsen trachtten landen als Transvaal en Oranje Vrijstaat, gelegen in de onmiddellijke om geving van Kaap de Goede Hoop, onder hun bestuur te brengen. Penning beschreef in zijn boeken als 'De scherpschutters van Zuid-Afrika', 'De leeuw van Modderspruit' en "De verkenner van Christiaan de Wet' de heldenmoed van de getergde boeren, de slimheid van een 'blikoortje' en verfoeide de heerszucht van de Engelse 'roodbaadjes'. Deze boeken maak ten de Engelsen nu niet bepaald populair 39

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 43