De kerkeraad leek beducht te zijn voor de invloed van de christelijke school op de C.J.V. Nadat Ten Hoeve was getrouwd en dus niet langer als 'jongeling' werd beschouwd waren twee onderwijzers van zijn school voor zitters van de C.J.V.Zwartsenberg en Strooband Toen het schoolbestuur Ten Hoeve toestemming gaf om te gaan trouwen en beloofde een huis voor hem te bouwen, stelden de leden van de plaatselij ke C.J.V., hoewel ze door deze bouw een lid en voorzitter verloren prompt 25,- beschikbaar voor het nieuwe huis. (ca 3 van de bouwsom). Ook schonken ze af en toe enkele guldens aan het suppletiefonds, waaruit het schoolgeld voor kinderen van arme ouders (gedeeltelijk) werd bekos tigd, terwijl in de Hervormde kerk de collecte voor het christelijk onderwijs bij de oprichting van de school met de Bijbel was afgeschaft. Op 7 april 1901 kwam de secretaris van de C.J.V. met een mededeling. Vermoedelijk een minder aangename Want na kennisneming van de mededeling besloot de vergadering meteen dat de voorzitter en J. Gootjes samen maar eens bij kerkvoogd Kalis op bezoek moesten gaan om deze te vragen of de C.J.V. nog langer gebruik mocht maken van de kerk. In de volgende vergadering werd verslag uitgebracht: We mogen hier wel blijven, maar dan moet ds. Versteeg hoofd van onze vereniging worden (hij was erevoorzitter) en onze jongelingsvereniging kan niet langer lid van de C.J.V. zijn maar moet kerkelijk (Hervormd) worden Beide voorwaarden werden onbespreekbaar verklaard Het lijkt of de zaak toen op de spits is gedreven en dat de vereniging met de bibliotheek ergens anders onderdak heeft gevonden. Vermoedelijk in de school. Dit staat echter nergens geschreven. Wel staat er dat de C.J.V. enkele malen een spreker uitnodigde en daarvoor het kerkgebouw vroeg en dat dit steeds werd geweigerd en men vervolgens wel onderdak kreeg in de christelijke school. Ook werd genotuleerd dat in de vergadering, waarin men besloot geen ge hoor te geven aan de voorwaarden van de kerkeraad tevens het besluit viel om voor het aanwezige bibliotheekje een boekenkastje te maken. 35

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 39