tafel geschoven, die als balie dienst deed om boeken in te nemen en af te geven De jonge mannen kwamen iedere zondagmiddag bijeen. Eerst werd een bijbelgedeelte besproken. In de pauze werd de contributie geïnd. Gemiddeld bracht dit 65 cent per week op. Na de pauze kwam als regel een meer praktisch onderwerp aan de orde, politiek, geschiedenis, (christelijke maatschappijleer: wat moet of mag en wat beslist niet. Ook werd wel eens een (humoristische) voordracht gedaan of vertelde ie mand de een of andere wetenswaardigheid. Indien noodzakelijk, werden dan ook de verenigingszaken besproken. Vermoedelijk heeft Ten Hoeve, die de eerste voorzitter was van de C.J.V., eens na de pauze het onderwerp: 'bibliotheek' ter sprake gebracht en is toen besloten hiermee te beginnen. Zeer waarschijnlijk was het eerste bezit maar klein: enkele boeken, die ge bruikt konden worden door iemand, die een inleiding voor een C.J.V.- vergadering moest maken. Dus boeken waarin bijbelgedeelten werden ver klaard en waaruit men kon putten voor andere (beginsel) studies. Los hiervan staand en toch ook weer niet, is een zin uit het eerste notulen boek van de christelijke school, waaruit blijkt dat meester Ten Hoeve het plan had opgevat om een onderwijsvergadering te bezoeken. Hieraan waren kosten verbonden: 6,-. Het schoolbestuur had toegezegd deze voor zijn rekening te zullen nemen. Later besloot Ten Hoeve niet naar deze vergadering te gaan Dit vertelde hij op een bestuursvergadering en vroeg toen tegelijk toestemming om de zes gulden te mogen bestemmen voor de inrichting van een schoolbibliotheek voor de jeugd. Aanvankelijk was de verhouding tussen de C.J V en de Hervormde kerke- raad nogal gespannen: Ten Hoeve nam het ds. Versteeg uiterst kwalijk dat deze hem liever als onderwijzer van de Openbare school had gezien 34

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 38