Het lijkt of de tegenstelling, die er was tussen ds. Versteeg, de predikant van de Hervormde kerk, en meester Ten Hoeve betreffende hun zienswijze op de christelijke school, zich voortzette in de C.J.V. Dominee Versteeg maakt de indruk van een iets oudere predikant, die het fanatisme, dat een aantal van zijn gemeenteleden bezielde, niet kon delen. Hij wilde graag zijn kudde bijeen houden en zag in de christelijke school grote gevaren: het ging de draag kracht van de gewone bevolking van St. Pancras te boven en de kas van de diaconie had het al zo zwaar te verduren. De plaatse lijke openbare school gaf goed onderwijs en ook daaraan waren leden van zijn kerk ver bonden: lang was het hoofd van deze school, de heer Van der Vijzel tevens voorzanger en voorlezer in de Hervormde kerk en hij was niet het enige personeelslid van de openbare school dat lid was van de hervormde kerk. Dus meende de predikant dat de kerk weinig of geen baat had bij een christelijke school en dit stak hij niet onder stoelen of banken. Het uitgangspunt van meester Ten Hoeve was geheel anders, meer in de trant van: Op de openbare school wordt de bijbel geweerd. Daarom moet heel het christelijk volksdeel pal staan voor de christelijke school, waar de bijbel een open boek is. Het is de taak van een predikant om zijn gemeente daarop te wijzen. De C.J.V. vergaderde in de hervormde kerk. In die tijd had de noordbeuk een toegangsdeur. Daar achter bevond zich een ruimte met aan de linkerkant de consistorie Hierin vergaderde de C.J.V. en later werden daar de boeken uitgeleend: voor de deur werd een 33 Dominee Versteeg.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 37