100 JAAR BIBLIOTHEEK. In verband met de groots opgezette jubileumviering van Het Baken werd in de vorige Klin aandacht geschonken aan het feit dat de christelijke school gedurende een eeuw een wezenlijk onderdeel van ons dorp was. Maarook de bibliotheek van St. Pancras werd in 1898 geboren Er is nog iets gemeenschappelijks: Zwaaide meester J. ten Hoeve als eerste de scepter op de Pancrasser Christelijke school, hij deed dit eveneens als eerste in de Pancrasser bibliotheek. De C.J.V. - bibliotheek. In de archieven van Het Baken is meer te vinden over het ontstaan en de begintijd der school dan de papieren van de bieb vertellen over de start van deze voorziening Dit laatste werd mee veroorzaakt door het feit dat de jonge bibliotheek werd opgericht door een nog heel jonge vereniging, C.J.V. geheten. Aan de hand van herinneringen, de oudste notulenboeken van de school en de oudste notulenboeken van de Jongelingsvereniging kan het volgende beeld worden gevormd: Ten Hoeve kwam hier als vrijgezel. Aanvankelijk mocht hij van het schoolbestuur niet in het huwelijk treden, want de school was financieel niet bij machte een getrouwde onderwijzer te betalen. Jan ten Hoeve was dus een 'jongeman' zoals men vroeger placht te zeggen tegen een ongetrouwd mannelijk persoon. Nog maar kort hier aanwezig, wist Ten Hoeve enkele jongelui op te warmen met hem een Christelijke Jongeman nen Vereniging te beginnen.De C.J.V. was een landelijke, christelijke, niet aan een kerk gebonden organisatie. Het oudste notulenboek van de C.J.V. begint met het opschrift Tweede boek en vangt aan in juni 1900. Dan bestaat de vereniging uit Jb Wagenaar Pres., A. Schoon Vice Pres., K. Madderom Secr., P Madderom Penn., J.Ruys Vicarius, Jb Kooy Czn., P Gootjes, J Gootjes, Jb Kooy Jzn J B Zwartsenberg en P. Kuiper. Uit de papieren van de Hervormde kerkenraad en het schoolbestuur blijkt wel dat de Jongelingsvereniging reeds voor 1900 bestond 32

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 36