Omstreeks 1960 waren de werkzaamheden dermate gegroeid dat het be stuur zich moest bezinnen op verder gaande maatregelen. Begonnen ener zijds steeds meer mensen gebruik te maken van steeds meer diensten van de bank, anderzijds had de heer Spaan te kennen gegeven dat hij op termijn zijn werk wilde overdragen aan een jonger iemand. Vandaar dat er werd be sloten een opvolger voor Frans Spaan te zoeken en plannen te maken voor een eigen bankgebouw. In 1962 werd de heer Rinsma benoemd als toekomstig directeur. Eveneens hadden de plannen voor een eigen bankgebouw vastere vorm aangenomen. Rinsma werkte eerst ruim een jaar samen met de heer Spaan zodat hij in november 1963 voldoende was ingewerkt om de bank te leiden. 26 Mijn eerste kennismaking met Frans Spaan was in 1950. Ik was nog niet zo lang in dienst van de Christelijke school, toen hij als kassier de spaarkis- ten kwam ophalen. Een spaarkist mat 80 bij 50 cm. was in ca. 60 vakjes verdeeld en werd met een deksel afgesloten. Boven elk vakje was een gleuf met een nummer. Hierin konden de leerlingen hun spaargeld deponeren. Op gezette tijden leegde de kassier de kist en werd het spaargeld bijge schreven in de boekjes van de betrokken spaarders. Later schafte de bank deze manier van sparen af en kwam er een medewerker van de bank weke lijks langs de scholen spaarzegels verkopen. Nog later moesten de kinderen zelf hun spaargeld naar de bank brengen en werden ze hiertoe aangemoedigd door middel van een beloning in de spaarweek. In de Alkmaarsche Courant van 1903 lazen we dat toen reeds op de Open bare School aan schoolsporen werd gedaan. In dat jaar spaarden de kin deren 302,26. Door de de spaarders werd 340, 97 van de bank terug gevraagd.. Aan rente was f 69,71 bijgeschreven. Er waren 67 spaarders en dezen hadden een gezamenlijk tegoed van 2437,79. Het lijkt dus dat bij het schoolsporen toen ook 3% rente werd gegeven.) Mekken vermeldt in zijn Kroniek van St. Pancras dat reeds in 1880 op de Openbare School werd begonnen met het schoolsporen. Niemand kon vertellen welke bank dit deed. maar vermoedelijk lag hier een initiatief van de Maatschappij tot het Nut van het Algemeen aan ten grondslag en is een dochter van Het Nut. de Nutsspaarbank hierbij betrokken geweest.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 30