ging. In Nederland startten de Raiffeisen banken in 1898. Ze hadden een hoofdvestiging in Utrecht Daarnaast waren er de gelijk gerichte Boerenleenbanken De leden daarvan kwamen vooral uit het R.K. volksdeel en hadden hun hoofdvestiging in Eindhoven Enkele jaren later staken in St. Pancras enige mensen de hoofden bij elkaar en oordeelden: 'Zo'n bank moeten we hier ook zien te krijgen.' Jammer, dat vanwege latere fusies, veel geschreven materiaal uit de oprich- tingstijd verloren is gegaan. In de Alkmaarsche Courant stonden enkele berichten uit die tijd: Ongeveer een week later meldde de courant: 22 8 November 1903. Den 6C 's avonds waren in het lokaal van den heer Gr eeuw alhier, bijeen gekomen een 16 tal ingezetenen om besprekingen te houden over de wenschelijkheid van de oprichting van een Raiffeisenbank te dezer plaatse. In beginsel verklaarden allen zich voorstander van een dergelijke bank. Als leden van het voorloopig bestuur werden om deze zaak verder te regelen gekozen de heeren S. Duif, P. Gootjes, C. Groen, J. ten Hoeve en G. Kern- pers. (Greeuw had een herberg op het Kerkplein) 9 December 1903. De pogingen om alhier een Raiffeisenbank op te rich ten, zijn geslaagd. Op de eerstvolgende vergadering zal een definitief be stuur worden benoemd. Wel is het aantal toegetreden personen nog niet groot maar er zijn vermoedelijk nog kat-uit-den-boom-kijkers, die eerlang wel zullen toetreaen. In de 14e laatstleden gehouden constitueerenden vergadering hebben de leden der Raiffeisenbank alhier gekozen als leden van het bestuur de hee ren S. Duif jr., P. Gootjes en C. Groen. Als leden van de Raad van Toezicht de heeren J. Gootjes, J. ten Hoeve en G. Kempers. Als kassier werd benoemd de heer F. Smit. Beslooten werd voor spaargelden 3 pet. rente uit te keer en en voor uit te leenen geld 4'/2 pet. in rekening te brengen.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 26