Jaap Kansen vertelde onderstaande herinnering: EEN AVONTUUR VAN TWEE PANCRASSER JONGETJES Het verhaal zit mij vrij hoog moet u als lezers en lezeressen weten. En of ik het kwijt kan aan 'De Klin' is nog maar de vraag. Plaatsruimte speelt nu eenmaal een rol en voorts moet de redactie beoordelen of deze inzending qua stijl en taalgebruik inpasbaar is. Maar het verhaal is echt gebeurd. Realiteit derhalve En het vond plaats in de bezettingsjaren, in de periode van 1940 - 1945. Ik liet u al eerder weten dat wij gedurende die periode de nazi's te gast hadden. Maar ze waren niet door ons aan tafel uitgenodigd Verwoesting en verwording heersten rondom. Een tijdsbestek van honger en schaarste. Brood en melk, om maar een paar elementaire levensbehoeften te noemen, waren op de bon. Minimaal en slecht verkrijgbaar dus, dat moet duidelijk zijn. Jan Ootjes en ik hadden tezamen besloten om "de boer op te gaan". Misschien deed zich de mogelijkheid voor om bij veehouders in de omge ving een paar flessen melk te bemachtigen. Wij bewogen ons beiden voort op een fiets met massieve banden. Ieder van ons bezat ook een tas met lege flessen. Met een paar dubbeltjes de man to gen we op pad. Twee jongetjes uit Sint Pancras op de fiets met zogenaamde 'anti plof banden' Goede raadgevingen van beide ouderparen vergezelden ons. Ik schat dat wij een jaar of twaalf, dertien waren. We hadden gedacht eerst naar de veehouder Wagenaar te gaan met een vriendelijk verzoek om tegen betaling onze ledige flessen met melk te mogen vullen. Bij de veehou ders Frans en Maarten Spaan waren wij enige dagen van tevoren met het nodige resultaat geweest en meenden wij daar thans niet weer aan te moe ten kloppen. Wij vervolgden onze fietstocht vanaf de Twuyverweg in de richting van de molen, in die tijd bewoond door de familie De Jong. Daarna 17 Tijdens de oorlog is er, voorzover ik weet, geen school fotograaf geweest, maar in 1946 is er een foto van deze klas gemaakt, waarschijnlijk in het voorjaar. Mijn vader was onze onderwijzer en de meisjes, die voor de groep op hun knieën zitten zijn van links naar rechts: Elly Glas - Guus Monster (ik) - Sija Rus en Cohy Spijker. (Mevr. Dronkert). Ik stuur een copy van de foto mee voor het archief. Deze klas kwam in 1940 op school.

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 21