Wie betaalt deze schade Zoals een door Bergen gemeld schadegeval. De municipaliteit van de kustplaats zei: "Departementale Bestuurders, wij hebben tijdens de Engels - Russische invasie heel wat te verstouwen gehad. Naast de ellende van de bii ons plaats gevonden hebbende gevechten is er ook nog dit: Op bevel van jullie requireerden wij onze burgers voor het doen van allerlei karweitjes, zoals het maken van batterijen en het begraven van vijandelijke militairen. En er moesten velen worden begraven Nu komen deze burgers bii ons met de vraag: "Wanneer worden we hier voor nu eens betaald Maar dat is niet een gemeentelijke zaak, maar een landszaak. Onze Munici paliteit moet die mensen niet betalen (we kunnen hier niet eens onze armen onderhouden, laat staan dat we daar geld voor hebben), dat moeten jullie doen. Wanneer gaat dat nu eens gebeuren, want ook de mensen die ons om dit geld vragen behoren tot de behoeftigen Ook Schermerhorn stond op zijn achterste benen. In 1799 had Daendels daar ook gedurende enige tijd zijn hoofdkwartier. Om niet plotseling te worden overvallen, dus voor de militaire verdediging, liet hij de brug, die de toegang vormde tot Schermerhorn, onklaar maken. Schermerhorn was arm, had ook flink geleden door de invasie en stelde zich nadien op het standpunt: We hebben geen geld voor een nieuwe brug. Ook kan men ons niet verplichten om die te bouwen, want wij vernielden de ou de brug niet. El et gebeurde voor de verdediging van ons land dus behoort de landelijke overheid de nieuwbouw voor haar rekening te nemen. In 1801 kreeg de Municipaliteit, nadat er reeds enige briefwisseling over hetzelfde onderwerp was geweest, een dreigbrief van het Departementaal Bestuur dat Schermerhorn nu ogenblikkelijk de kapotte brug moest repare ren. anders zou het DeDartementaal bestuur dit oo kosten van Schermer horn laten doen. Want het was in het algemeen belang dat deze toegangsweg naar Schermer horn zou worden hersteld. Alkmaar klaagde erover dat door het afbreken van deze brua de stad schade leed als marktplaats. Het voorjaar was op komst. Het vorige iaar was er reeds geen enkele aanvoer uit Schermerhorn en als die brug niet gauw werd 170

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 174