HUWLI.JKS-PROCLAMA TIK, gedaan binnen ALKMAAR; op Zondag den 14 April 1799. EERSTE GEBOD Cornelis de Vries, Jongman, geboren in de Zijpe en wonende ie St.Pancras, en Grietje de Vries, Weduwe, geboren en wonende te Alkmaar. Hij was toen 30 en zij 39 jaar oud. Op de volgende zondagen volgde het 2e en 3e gebod. Gedurende drie weken stond men onder de geboden (was een trouwlustig stel in ondertrouw) en konden evt. bezwaren tegen het huwelijk worden ingediend (stel je voor dat hij of zij reeds eerder was getrouwd en niet gescheiden. Later werden deze bekendmakingen vanaf het gemeentehuis gedaan en hin gen de jonge stellen daar in "het kassie".. Vermoedelijk had chirurgijn Cornelis de Vries ook enige inkomsten als klei ne veehouder. Geklaagd werd over de belastingen. In 1801 stuurde de Agent van Financiën, (Minister van Financiën) aan het Departementaal Bestuur een zogenaamd Quotisatiebiljet, dat ieder een moest invullen. Hij wilde een nieuwe belasting invoeren: iedereen die gedurende het jaar 1800 meer dan 300,- had verdiend, moest over zijn totale inkomen 4 belasting betalen. Anderen klaagden over de accijnzen of imposten. Bij aankoop van 6 pond vlees moest 1 duit worden betaald, voor een ton turf 6 duiten. En de zgn. personele belasting, iets lijkend op de huidige onroerend goed belasting, werd eveneens naar men meende, drastisch verhoogd. "Onze 173 requestranten (ondertekenaars van het klaagschrift) moeten gezamenlijk wegens de verhoogde belastingen op de huizen 42112. - meer betalen. 421. 12. -. 421 gulden, 12 stuiver, 0 duiten (1 duit 1/8 stuiver) De oorlogsschade moest betaald worden en daarvoor was geld nodig, de overheid en moest dus wel Maar dat ging niet altijd van een leien dakje Vaak klonk de vraag: 169

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 173