Op een dag in de feestweek gingen de huidige leerlingen van het Baken in optocht door het dorp. Voor die gelegenheid waren ze op ongeveer dezelf de manier gekleed als hun (over)grootouders vroeger. (Ze leken op de kinderen uit 1910 tot 1920 getuige enkele foto's op de tentoonstelling). Ik zag iemand van de oude garde met zijn autootje bij de achteringang van de school staan en vroeg hem, wat hij van deze optocht vond. De nu 89 jaar oude Jo van der Molen vertelde: De kinderen gingen vanaf de Bovenweg door de Kerkelaan en sloegen bij de Benedenweg linksaf om naar school terug te gaan. Ik woon net aan de andere kant van de Kerkelaan, dus ze kwamen niet langs mijn huis. Daarom pakte ik mijn auto en ben ik hierheen gereden, want ik wilde ze wel graag zien. Ik ben zelf niet op deze school geweest, want ik ben pas met mijn trouwen in Pancras gaan wonen, maar al mijn kinderen liepen hier wel op school. Daarom volg ik de school nog altijd heel nauwkeurig. Maar het gaat bij het onderwijs tegenwoordig toch wel heel anders dan vroeger. Ruim tachtig jaar geleden kwam ik in Broek op school en ik zat toen bij meester Jaarsma. Op onze eerste schooldag begon hij met te vertellen welke strafmaatregelen hij voor ons had, wanneer we stout waren. Hij had een dikke stok en die heette Ome Jan. Ook had hij een stok, die kon zwiepen, iets van een Spaan rietje en die noemde hij Slappe Tinus. En zo had meester Jaarsma nog het een en ander in voorraad. Als iemand iets gedaan had, moest die voor de klas komen staan. Zodra die daar dan stond, riep meester: "Wakker worden, ome Jan En vervolgens pakte hij het knuppeltje en dan kreeg de boosdoener ervan langs. Zelf had Van der Molen nooit kennis gemaakt met ome Jan maar wel was hij er getuige van geweest dat andere eerste klassers dit deden De ouderlijke woning van Jaap Wagenaar was op Benedenweg 194. (tegenover de Nobelhof, nu woont Jan Striibis daar) In de crisisjaren was vader Jan Wagenaar, evenals veel andere tuinders, be gonnen met het telen van tomaten in een kas. Af en toe moesten de kinde ren de helpende hand bieden o. a. bij het uit sorteren van de gebarsten to maten. Die deugden anders nergens voor dan om te worden weggegooid. En gooien was nu net een kolfje naar hun jongenshanden 11

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 15