De invasie mislukt Op zondag 6 oktober vond de slag om Castricum plaats. Na een dag van hevige gevechten moesten de Engelsen en Russen enig ter rein prijsgeven en verschansten ze zich in de duinen rond Egmond Omdat de aanvoer bij de Frans-Bataafse troepen beter en gemakkelijker kon plaats vinden en York van mening was dat zijn mannen in hun nieuwe stellingen minder goed uit de voeten konden, werd zodra het op de avond van 7 oktober donker was, bij stromende regen het bevel tot de terugtocht gegeven Begrijpelijk was dat het Engels-Russische leger op het onbekende terrein met voornamelijk onverharde wegen er niet overal evengoed in slaagde om dit vlekkeloos te laten verlopen Hun tegenstanders maakten evenwel niet direct gebruik van de nu voor hen ontstane voordelige positie. Misschien werden ze het verkeerde been gezet door de vuren, die waren aangelegd bij de verlaten posities. Te Alkmaar was de terugtocht reeds eerder begonnen. Men vertelde daar dat de Prins, nadat hij had gehoord dat het met de slag om Castricum minder goed was afgelopen, de Waagtoren had beklommen en dat deze, nadat hij had gezien dat 'zijn' legers terug moesten trekken, met tranen in de ogen beneden was gekomen. s Middags om twee uur vertrokken de Prins en York reeds per rijtuig in noordwaartse richting uit Alkmaar. Hierna verlieten sloepen en kanonneerboten de stad gevolgd door in allerijl gevorderde schuitjes, die bij het Waagplein eerst vol geladen waren met vrouwen, zieke militairen, bagage en levensbehoeften. In de loop van de middag werd te Alkmaar met trommelslag bekend ge maakt dat iedereen een brandende lantaarn voor zijn woning moest plaatsen en deuren en vensters goed gesloten houden om inbraak en plundering te voorkomen. Even later begon het leger de stad te ontruimen en het duurde niet lang, of de Langestraat werd verstopt door kruitwagens, artillerietreinen, wagens met kermende gewonden en dat alles onder geleide van dronken soldaten, die bij gebrek aan water tot de rand gevulde glazen met jenever en brande wijn dronken. 148

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 152