De oorlogshandelingen brachten nog andere narigheden met zich mee: Uit Broek werd op 1 oktober 1799 geschreven dat de groenteteelt een be langrijke bron van inkomsten was voor de bewoners De geteelde producten werden aan Amsterdam, Zaandam en andere plaatsen verkocht. Maar sedert enige tijd was de vaart gesloten: men durfde niet met een schuit vol groente naar elders te varen uit vrees dat de schuit zou worden 'gerequireerd'. Nu lagen de 'groentens' te verrotten en "door de stremming van de vaart op Amsterdam zijn de burgers van hun broodwinning beroofd." Dit ge voegd bij al het andere ongerief, zoals: kosten van inkwartiering, vordering van voedsel en verplichte werkzaamheden voor de militairen maakte met elkaar dat de burger niet meer in staat was om de plaatselijke belastingen te betalen en daardoor kon de Municipaliteit niet doen wat ze eigenlijk wel zou moeten doen. Men raakte er hopeloos mee aan Een Engels - Russische aanval - 2 oktober 1799 Tijdens de aanval van 19 september hadden de Engelse en Russische legers flinke verliezen geleden. Vandaar dat gewacht moest worden op de komst van versterkingen en van droog weer, want door de aanhoudende regens waren de wegen doorweekt en moeilijk begaanbaar, hetgeen voor een aan vallend leger erg bezwaarlijk was. Hun tegenpartij maakte van de rustpauze gebruik om de aangelegde verde digingswerken te herstellen en te verbeteren. De Heerhugowaard werd on der water gezet, de waterhuishouding in het gebied ten noorden van St. Pancras werd verstoord, zodat het gebied rondom Broek in een soort moeras was veranderd. Op 2 oktober was het enkele dagen droog geweest, de verwachte verster kingen waren gearriveerd en dus besloot het Engels-Russische leger om opnieuw tot de aanval over te gaan.. Omdat de staf had uitgedacht dat een aanval langs het strand doeltreffend kon zijn, moest die dag worden gewacht tot 's morgens half zeven. Toen was de eb zover gevorderd dat er een flink stevig stuk strand was ontstaan. Tegelijk werd de aanval op Schoorldam - Koedijk en op de Langedijk in gezet. 141

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 145