Natuurlijk werden gedurende de dagen na de slag de heldendaden van het eigen leger geprezen en met grote afschuw vermeldde men de schandelijke streken, die de vijand zich had veroorloofd. Een bericht uit die tijd: Bij de predikant T. Rampe te Schoorl drongen de Engelsen en Russen naar binnen en slorpten diens wijnkelder leeg en roofden vervolgens alles wat los en vast zat. De predikantsvrouw vluchtte naar het huis van de schoolmeester, een bekend voorstander van het Oranje-huis. Vermoedelijk dacht ze daar veilig te zijn voor de soldaten Maar ook daar waren de soldaten in huis. De schoolmeester (en zoals toen gebruikelijk tevens de koster) was getooid met Oranje bezig op het kerkhof en werd daar omringd door Engelse sol daten, die hem zijn horloge afnamen en hem tevens overlaadden met slagen. Hoe groot, hoe wijs en hoe menslievend is het Franse volk daarente gen. Ook wist men reeds van rampentoerisme. In de op 19 september volgende dagen kwamen de nieuwsgierigen van alle kanten om het slagveld te bezichtigen. Ze zwierven door de bossen rond Bergen en Schoorl, beklommen de duinen en zagen daar vrij veel gesneu velde Russische en Engelse soldaten. En zoals het behoort, waren ze ook dol op souvenirs en werd ijverig gespeurd naar geweer, panasch en andere oorlogsattributen, (een panas is een pand maar hier kan ook worden bedoeld het Franse woord 'panache' een pluim, een bos veren, waarbij kan worden gedacht aan de pluim op een soldatenhoed). Boven werd reeds vermeld dat de boeren ten noorden van Alkmaar erg ge plaagd werden (en verarmden) door de zware requisitiën van het Frans-Ba taafse leger. blz. 139 Gezigt op Schoorl. Gerunineert op 6 October 1799. Van de oostkant getekend 7 mei 1800 138

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 142