aan Cornelis Wielder voor een wagen stroo geleverl in de kerk lot Ondorp ten dienste van de militairen 10. - Op 22 september klaagde een Franse generaal over de slechte toestand waarin de wegen verkeerden Diverse gemeenten kregen daarop van Het Departementaal bestuur de op dracht om de wegen en dijken in hun banne te repareren en verbeteren. St. Pancras stond boven aan de rij, ook Koedijk en Oudorp werden aange wezen als plaatsen, waar de weg moeilijk begaanbaar was. Getuige onderstaande brief werden de Langedijker dorpen opgeroepen om puin en stenen bij (vernielde militaire versterkingen 'om de noord' van daan te halen en die per schuit te brengen naar de Twuyverweg. De municipaliteit van Broek, Zuyd en Noord Scharwou worden mitz deesen gerequireerd om dadelijk na den ontfangts deesen, ieder uit den haare vier schuyten naar Oudcarspel te zenden ten eynde aldaar alle het puyn en steenen uit de Retranchem enten te haaien en het zelve te doen brengen aan den eersten Moolen even buyten Broek op de weg na St. Pancras, zullende deese schuyten aldus gelaaden en ieder voorzien met drie man ieder met een schop aldaar leggen blijven tot den Lieut. Ber kenbosch zal komen om te ordonneeren waar deese puyn zal worden geworpen, om gaaien in de weg aan te vullen. *Hct lijkt wel of jenever de krachtbron was. waarop het toenmalige militaire apparaat moest draaien. Na de inval kwant aan het licht dat in Hoorn 34 stukken genever uit een beurtschip (stuk vat waren verdwenen zonder te betalen. Het stadsbestuur van Hoorn verklaarde het volgende: In september - de Engelsen waren nog volop in onze omgeving aanwezig maar hadden onze stad verlaten, kwam het Franse leger hier weer. Hun generaal. Bardcl. vorderde voor zijn troepen: brood, haver en gene ver. Dat regelden we. Bardel had ook gehoord dat bij ons in de haven een schip vol jenever lag en dat dit bestemd was voor het Engelse leger. Hij gaf ons bevel ervoor te zorgen dat de genever niet In Engelse handen kwant, maar het moest naar Schermer- horn worden gebracht ten behoeve van de eigen militairen. Dit was in feite een on mogelijkheid want Schermerhorn was, vanwege de lage waterstand, alleen per schuitje bereikbaar. Onder de vreselijkste bedreigingen preste Bardel ons dit uit te t oeren - hij liet daarvoor zelfs alle leden van de Municipaliteit in zijn logement op sluiten - Wij hebben dus van landlieden uit Berkhout 12 pramen gevorderd en daarmee zijn de 34 vaten naar Sccrmcrhorn gebracht en verder weten wij er niet van. Hoofd-quartier te St. Pancras den 25p Septemb. 1799 5e B. V. de Adjudant Generaal 136

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 140