Toen ze daar waren aangekomen dreigde de commandant hen dat wanneer niet op staande voet aan de vordering werd voldaan, hij de burgemeesters zou gevangen zetten. Hierop antwoordde één van de stadsbestuurders dat naar zijn mening de paarden reeds lang klaar stonden Al vloekend liet de Fransman hem de kerk uitslaan en zijn collega-bestuurders moesten even eens maken dat ze wegkwamen, anders hadden ze hetzelfde lot ondergaan Even later bleek dat de voerlui met hun materiaal op het jaagpad stonden te wachten. Daar zouden de chirurgijns de benodigde vivres (levensmiddelen) bezorgen en hierin was vertraging gekomen. Het stadsbestuur vroeg daarom éclatante satisfactie voor de beledigingen en geschonden eer, want ze waren toch "autoriteiten Of ze het ook gekregen hebben De dagen na de 19e september. Het hoofdkwartier van Daandels bleef nog enige tijd in de nabijheid van de kerk van St. Pancras. Opnieuw werden soldaten bij burgers ingekwartierd. Verdachte huizen werden doorzocht en hierbij werd een aantal gewonde Engelse soldaten krijgsgevangen gemaakt. Pancrassers en Langedijkers werden aan het werk gezet Uit ieder dorp werden dagelijks (tot begin oktober) mannen gerequireerd om achtergelaten geweren en ander oorlogstuig in een depot bijeen te brengen gesneuvelde soldaten te begraven langs de weg liggende kadavers van paarden en andere dieren op te rui men batterijen en schansen te herstellen sloten wijder te maken wegen te herstellen Amsterdamse scheepstimmerlui te helpen bij het maken van palissaden de Heerhugowaard, de Woudmeer en de Kerkmeer onder water te zetten om een eventuele vijandelijke aanval te vertragen. In Oudorp noteerde men over die tijd enkele gedane uitgaven: aan Martinus Breebaert voor pint genever* tot dienst 135 voor 't volk van het maaken van een kopuur hij den Hnygendijk in de dijk

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 139