In Noord Scharwoude beleefde men de dag aldus: ""19 September is er een algemeene bataille (veldslag) van de Fransen en Hollanders tegen de Engelse voorgevalle, langs de linie van Schoorl af tot aan het noordeinde van Oudkarspel toe. En daartoe alle burgers met klein vaartuigen gerequireert (gevorderd) om de gekwetsten na Alkmaar en St. Pancras te varen. Zijnde de uitslag van de actie geweest dat na een verwoed gevecht van wederzijden van 's morgens vroeg tot laat na de middag, waarbij duizenden doden en gekwetsten zijn geworden, dat langs de duinkant Schoorl en Schoorldam na driemaal de stormen der Engelsen te hebben doorstaan, de overwinnaars zijn gebleven en 3000 a 4000 Engelsen en Russen gevangen genomen en veel ammunitie, bagagie enz. verovert te hebben. Dogh te Oudkarspel, noordoosten Langedijk, na herhaalde aanvallen van de Engelsen hebben de Hollanders moeten vlugten en zijn van de Engel sen met vreeslijk schieten uyt het klein geweer langs de straatweg en rondom de huizen tegen malkanderen tot het zuydeinde van Broek toe vervolgt wierden zonder aanmerkelijke voordelen te behalen, hebben de Hollanders omtrent St. Pancras, bij het camp halt gehouden. Waarop de Engelsen schielijk weder tegen de avond langs de vier dorpen van lange dijk zijn vertrokken, waarbij vele burgers door derzelve hun zakgelt en goed en levensmiddelen wierden afgeperst en medegenomen is en hebben hare vorige standplaatsen Wermenhuyzen, Haringkerspel, De Burg (Enigenburg), Dirkshorn, St. Maarten weder betrokken. Egt er zijn door het vreeslijk schieten langs de weg weinig of geen bur gers (dewelke gedurende die tijd zich in hun huyzen hadden opgesloten) getroffen noch ook geen brant veroorzaakt. Een Hollandse soldaat uit het Frans - Bataafse leger vertelde over de dagen rond de slag om Bergen het volgende: Alkmaar 23-9-1799. Onze halve brigade is thans gelegerd te Koedijk, die daar broer Peter bij is benevens nog een andere te St.Pancras als ook op Langedijk. Hier komen geregeld troepen uit België en Frankrijk aan .Gisteren kwamen er 5 schepen met ponton niers aan. Thans is het heel druk. 132

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 136