geerlijk toe en die wilde hij veroveren. Met moeite wisten twee bij zijn troepen ingedeelde Franse officieren hem hiervan te weerhou den. Toen evenwel de berichten van Bataafs-Franse overwinningen aan hielden (Bergen terug veroverd - Schoort eveneens) wist men hem niet langer in toom te houden: de kanonnen op de dijk van Oudkar spel naar Dirkshorn moesten worden veroverd. Honderd grenadiers werden er op uitgezonden om de buit op te halen. Nauwelijks waren dezen bij de dijk of de daar in stelling liggende Engelsen lieten van zich horen en vielen op hen aan. De overblijven de grenadiers sloegen op de vlucht, achtervolgd door de Engelsen. Tegelijkertijd kwamen elders in een hinderlaag liggende troepen te voorschijn, waardoor Daendels leger van verschillende kanten tege lijk werd aangevallen. En het duurde niet lang, of de Bataven van Daendels trokken in de grootste verwarring terug met achterlating van 200 gesneuvelde soldaten en al hun geschut. Aanvankelijk bleven de Engelsen het verslagen Bataafse leger ach tervolgen. Toen ze evenwel bericht ontvingen van het verzwakte Russische front bij de kust, durfden ze hun aanval niet langer door te zetten, hielden halt en na enige tijd trokken ze zich terug op hun uitgangstellingen. Hadden ze dit niet gedaan dan hadden ze ongetwijfeld hun vijanden uit het gehele gebied ten noorden van Alkmaar verdreven. Toen Brune hoorde van Daendels debacle, was hij woedend. In niet al te beleefde woorden gaf hij Daendels opdracht om, koste wat het kost, het door hem op die dag verloren terrein meteen terug te ver overen. Verloor Daendels op die dag enkele compagnieën grenadiers, het terrein kreeg hij door het terugtrekken van de Engelsen zonder slag of stoot weer in handen. Zelfs zijn geschut veroverdehij terug: de Engelsen hadden dit ongemoeid gelaten Ook wist hij nog enkele gevangenen te maken: een stelletje achterge bleven, beschonken Engelse soldaten, die hun overwinningsroes uit sliepen. 131

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 135