tegen de avond de terugkomst van het in feite verslagen leger van Daen- dels en als klap op de vuurpijl: de commotie in de avonduren, de voorbij ren nende militairen, die riepen Vlucht vlucht Soldaten uit het dorp, die in alle haast hun onderkomens hadden verlaten en onder het nodige getier van wapens werden voorzien. Daarna het gevecht tussen wanhopige, vluchtende soldaten en de hen kerende collega's, hetgeen gepaard ging met het nodige geschreeuw en gevloek. en steeds weer vorderingen van paarden, wagens en ander materiaal en opdrachten aan de bewoners werk te verrichten voor militaire aangele genheden Beslist geen dag om gauw te vergeten In het door de Engelsen bezette gedeelte van Holland begonnen de Oranje mensen zich te roeren. Op 2 september werden uit Medemblik ongeregeldheden gemeld, veroor zaakt door oranje-aanhangers. In Opperdoes stond een andere vlag op de kerktoren en weerklonk het "Oranje boven!" geroep en in Andijk gebeurde hetzelfde. Op 4 september kwam uit Hoogwoud het bericht dat in naburige plaatsen Engelse afgezanten de bewoners aanporden de Oranje vlag op de kerktoren te plaatsen en om oranje te dragen. Ook vorderden de Engelsen op Wieringen 180 paarden, waaraan de bevol king slechts ten dele voldeed. De publikaties, vermeld op de volgende bladzijde, verschenen in de Alk- maarsche Courant. Zoals gebruikelijk bij strijdende partijen, werden de eigen verliezen geba gatelliseerd en die van de tegenstander groter gemaakt. De Fransman Brune gebruikte bij zijn datering de Franse revolutiekalender waarbij alle maanden 30 dagen hadden. De 25e Fructidor (vruchtmaand) was dezelfde dag als 11 September. Had men in Frankrijk naast de bestaande jaartelling ook eentje die begon met de Franse revolutie, dit werd hier nagevolgd met een jaartelling van de Bataafse Vrijheid. 122

De Klin - Sint Pancras | 1999 | | pagina 126